Başkan Erdoğan yeni tedbir paketini açıkladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs tedbirlerine ilişkin "Rehavete ve paniğe kapılmayacağız. Sağlam bir mücadele yürütüyoruz. devlet olarak her türlü tedbiri alacağız" dedi.

Başkan Erdoğan yeni tedbir paketini açıkladı

HASTALIK GİRDEREK DAHA ÇOK CAN ALIYOR

Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde yaptığı basın açıklamasında, dünyanın tamamını etkisi altına alan Kovid-19 hastalığının giderek yaygınlaştığını ve giderek daha çok can aldığını söyledi.

92 CAN KAYBIMIZ VAR

Küresel düzeyde hasta sayısının 600 bine, ölü sayısının 27 bine yaklaştığını, büyük felaketin herkesle birlikte Türkiye'yi de etkilediğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"İKAZLARA KULAK VERİN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm bu tedbirleri titizlikle uyguladığımızda inşallah en kısa sürede bu meselenin üstesinden gelebileceğimizi görüyoruz. Yeter ki hep birlikte kurallara uyalım, ikazlara kulak verelim." diye konuştu.

Türkiye'nin bu salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalandığını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"TESTLER KESİNLİKLE ÜCRETSİZDİR"

Ürünleri hızla tedarik etmeyi sağlayan sanayicilere teşekkür eden Erdoğan, Türkiye'nin, dünyada nüfusuna göre en çok yoğun bakım yatağına sahip ülkesi olduğu vurguladı.

Erdoğan, solunum cihazı üretimi konusunda da hızla mesafe katedildiğine dikkati çekerek, "Ayrıca gerektiğinde yurt dışından malzeme tedariki de bu arada yapıyoruz. Bu çerçevede yurt dışından getirdiğimiz hızlı tanı kitlerini devreye sokarak test sayılarını süratle artırdık. Hem kendi üretimimiz olan testlerin hem de hızlı testlerin yapıldığı merkezleri tüm ülke çapına yaydık. Testler kesinlikle ücretsizdir." ifadelerini kullandı.

YENİ TEDBİR PAKETİ

(Yeni tedbir paketi 30 büyükşehirde uygulanacak)

1- Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır. Sınırlamaya bireysel araçlar da dahildir.

2 - Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir.

3 - Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni oluşturulacak. 

4 - Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanlar hafta sonları kapalı olacak, hafta içi de buralarda hiçbir şekilde toplu olarak bir arada bulunulamayacaktır.

5 - Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacak

6 - Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.

7 - Tüm illerimizde valilerimizin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak, gerektiğinde o şehre mahsus ilave tedbirler de yine burada kararlaştırılacaktır.

30 BÜYÜKŞEHİRDE UYGULANACAK

Asıl önemli olan yere geliyorum. Bu tedbirlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi büyükşehirlerimiz olmak üzere 30 büyükşehirimizin tamamında titizlikle uygulanması kararı uygulamaya geçmiştir. 30'un dışındakileri şimdilik saymıyorum. Sadece 30 büyükşehri sayıyorum. Buralarda titizlikle bunun uygulanmasına geçilecektir. Dolayısıyla bu 30 büyükşehrimizin valisi bu kararlılığı uygulamada alttaki kurullarıyla birlikte gösterecektir."

TARİHLERİ BAKANLIK DUYURACAK

Yasak ve sınırlamaların başlama tarihi ilgili bakanlıklar tarafından duyurulacak

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER