15 Temmuz'u unutmadık, Unutturmayacağız

Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi’nin Mersin'deki temsilcileri, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini milletin iradesi dışındaki hiçbir güç yönetemez” mesajı verdiler. “15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız“ vurgusu yapılan ortak açıklamada, şimdi yeni bir reform süreci başlatma zamanı olduğunun altı çizildi.

15 Temmuz'u unutmadık, Unutturmayacağız


Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi temsilcileri, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla Türkiye genelinde eşzamanlı ortak açıklama yaptı. Açıklamanın Mersin ayağı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) gerçekleştirildi. Açıklamaya, TOBB, TÜRK-İŞ, TESK, TİSK, TZOB, HAK-İŞ, MEMUR-SEN ve TÜRKİYE KAMU-SEN’İN Mersin’deki temsilcileri katıldı.

Toplantıya katılanlar adına ortak açıklamayı MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut okudu. “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” diyen Aşut, 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğunu söyledi. Bu alçak saldırının, darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğunu belirten Aşut, “15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti” dedi.

“15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir”

Türk Milletinin, cesareti ve feraseti ile bu fitneyi durdurduğunu, demokrasiye ve özgürlüğe kasteden bu saldırı karşısında dik durarak, canı pahasına değerlerini savunduğunu ifade eden Aşut, “Bu masadaki kuruluşlarını tamamı da ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı, darbe girişimine karşı net tavır gösterdi. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. 15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir. Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir; ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.’ Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır” diye konuştu.

“Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır”

Darbe girişiminden sonrasının da Türkiye açısından zorlu bir süreç olduğuna dikkat çeken Aşut, darbe girişimi sonrası toplumun büyük bir travma yaşadığını belirterek, şunları söyledi: “FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk 6 ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık.

İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. Bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var.”

“Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor”

Artık 15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladıklarını dile getiren Aşut, şöyle devam etti: “Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde yeni bir reform süreci başlatmalıyız. Yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz. Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır. Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz. FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz; Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye.”
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER