Aksıfat Barajı Gün Sayıyor

Tamamlanması ile 8215 kişiye istihdam, 198 Milyon TL katkı sağlayacak, olan Aksıfat Barajı’nda ön yüz beton imalatında sona geldiği bildirildi.

Aksıfat Barajı Gün Sayıyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, DSİ'ni Mersin iline yaptığı yatırımlarla mersin ili mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığının bilinmektedir.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Tamamlanması ile 8215 kişiye istihdam sağlayacak olan Aksıfat Barajı’nda sona gelinmiş olup Projenin önemli aşamalarından birisi olan önyüz beton imalatları tamamlanmıştır. Dolusavak, su alma yapısı ve parapet duvarı imalatlarında ise çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Milli Ekonomiye 198 Milyon TL Katkı

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 198 Milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor. Sulama, içme suyu ve enerji üretimi maksadıyla inşa edilen Aksıfat Barajı’nın tamamlanmasıyla 82 bin 149 dekar arazi sulanacak, Silifke ve Erdemli ilçelerine bağlı yerleşim yerlerine yıllık 8,33 hm3 içmesuyu sağlanacaktır. Ayrıca 2,25 MW kurulu güce sahip santral ile yıllık 8,25 GWH enerji üretilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30