Matematik Olimpiyatları’nın Şampiyonları Ödüllerini Aldı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nün, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlediği Matematik Olimpiyatları’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen...

Matematik Olimpiyatları’nın Şampiyonları Ödüllerini Aldı
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nün, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlediği Matematik Olimpiyatları’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.
Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Matematik Olimpiyatları’na 202’si merkez ile Mut, Tarsus ve Silifke ilçelerinden olmak üzere 210 öğrenci katıldı.
Olimpiyatlar sonucunda dereceye giren öğrenciler MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Geniş bir katılımla gerçekleşen törene, öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Arslan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Mersin Ticaret Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gizir, rektör danışmanları Doç. Dr. Erol Yaşar ve Yrd. Doç. Dr. Barış Buldum, bazı dekan ve müdürler ile öğretim elemanları katıldı. Törende konuşan Rektör Çamsarı, Mersin Matematik Olimpiyatları’nın öğrencilere matematiği sevdirmek, yeteneklerini gösterebilme imkanı vermek ve matematik alanında yetenekli öğrencileri ödüllendirmek amacıyla düzenlendiğini söyledi. Bu tür aktivasyonlarda başta MTSO olmak üzere şehrin dinamiklerini yanlarında görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirten Çamsarı, "Bu olimpiyatlara katılan öğrenciler hem kendilerini sınama hem de yaşıtlarını tanıma fırsatı elde etmektedir. Mersin Matematik Olimpiyatları, son yıllardaki atılımıyla sadece Mersin ili sınırları içinde kalmayıp bölgesel bir kimlik kazanmıştır" dedi.
Matematik sevdalılarını üniversitede ağırlamanın memnuniyeti yaşadıklarını kaydeden Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gizir ise Matematik Olimpiyatları’nda başarılı olmanın kolay bir iş olmadığını ve bugün çalışmanın karşılığını alma zamanı olduğunu söyledi. Gizir, "Mersin ve çevre illerdeki ortaokul öğrencilerine olimpiyat tecrübesi kazanma fırsatı yaratan Matematik Olimpiyatları’nın ilerde hem daha geniş katılımlı bir organizasyona dönüşmesi hem de ulusal düzeyde bir olimpiyat haline gelmesi için gayret göstereceğiz" diye konuştu.
Matematik Olimpiyatları Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hanlar Reşidoğlu da bilim dalları içerisinde dünyada en çok yapılan olimpiyatların matematik olduğunu söyleyerek, matematiğin sadece soyut bir bilim dalı olmadığını, aynı zamanda çağdaş dünyada tüm bilim dallarında etkili olduğunu aktardı. Bu nedenle matematiğin iyi bir şekilde öğretilmesi gerektiğine dikkat çeken Reşidoğlu, "Üniversitemiz Matematik Bölümü’nün, Türkiye çapında dünya matematiğinde önemi vardır. Örneğin, ODTÜ’de yapılan araştırmalarda bütün üniversiteler arasında 5’inci sırada yer almaktadır. Matematik Bölümü öğretim üyelerinin çalışmaları Amerika’da, Avrupa’da referanslar verilen çalışmalar olmuş, bazı hocalarımız dünyanın ilk 33 matematikçisi arasına girmiştir" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından derece girenlere ödülleri verildi. Törenin sonunda Rektör Çamsarı, olimpiyatlara katkı yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve Olimpiyat Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hanlar Reşidoğlu’na plaket verdi. Çamsarı ayrıca olimpiyatların yapılmasında emeği geçen öğretim elemanlarına da birer teşekkür belgesi verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER