Engellilerin Askerlik Heyecanı

Mersin’de engelliler askerlik heyecanı yaşadı. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla ‘Temsili Askerlik ve Yemin Töreni’ne katılan engelliler, sevinç ve gururu bir arada tattı.Akdeniz Bölge ve...

Engellilerin Askerlik Heyecanı
Mersin’de engelliler askerlik heyecanı yaşadı. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla ‘Temsili Askerlik ve Yemin Töreni’ne katılan engelliler, sevinç ve gururu bir arada tattı.
Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nda düzenlenen törene, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, il protokolü, askeri personel ve engelli erlerin aileleri katıldı. Törende bir konuşma yapan Tuğamiral Demirhan, yüce Türk Milleti’nin vatan sevgisinin bir göstergesi olarak nitelendirdiği temsili askerlik uygulamasının dünyada ilk ve tek olma özelliğine vurgu yaparak, “Temsili askerlik uygulaması kapsamında engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin 1 gün süresince askeri ortamı yaşama ve bu hazzı tatmalarına imkan sağlamaya çalıştık. Aramıza katılan silah arkadaşlarımızın ve ailelerinin duygu ve düşüncelerini paylaşmak bize manevi bir güç vermiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katılan silah arkadaşlarımızın bugün burada edecekleri yemin, ömürleri boyunca haklı gururları olacaktır. Sevgili silah arkadaşlarımız, sizlerin sevgisinde, düşüncelerinde ve başarılarında engel yoktur. Tüm engelli vatandaşlarımıza, ailelerine ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmanın ardından düzenlenen yemin töreninde engelli erlerin terhis heyecanına ortak olan Vali Çakacak, omuz omuza silah ve bayrak üzerine el basarak yemin eden Mehmetçiklere terhis belgelerini verdi.
Yemin töreni sonrasında kürsüye çıkan engelli erlerden Gökhan Yayla’nın duygu ve düşüncelerini aktardığı konuşmasının ardından Çakacak, protokol üyeleri ve engelli erlerle birlikte terhis pastasını kesti. Tören sonunda verilen kokteylde masaları tek tek dolaşan Çakacak, engelli erler ve aileleriyle sohbet etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER