Yenişehir'de Asgari Ücret 3.3883 Tl.

Mersin Yenişehir Belediyesi, en düşük işçi ücretini net 3.883 TL olarak belirledi. Yenişehir Belediyesi ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Yenişehir'de Asgari Ücret 3.3883 Tl.

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’na bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Mersin Şubesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, imzalanan sözleşmeyi Türkiye’nin en iyi toplu iş sözleşmelerinden biri olduğuna dikkat çekti. Sözleşme ile Yenişehir Belediyesi çalışanları birçok konuda yeni haklara kavuşurken, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi, iş yerinde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadınların ayrımcılığa uğramaması,  gerekli pozitif ayrımcı tedbirlerin alınmasını amaçlayan tedbirler de alındı. Yenişehir Belediyesi çalışanları da toplu iş sözleşmesini memnuniyetle karşıladı.

Düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ile işçiler katıldı.

Özyiğit “Kenetleneceğiz ve mücadeleyi sürdüreceğiz”

İşçilerle direniş çadırında mücadele ettiğini ifade eden Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Bundan 5 yıl önce Mersin Büyükşehir Belediyesinde büyük bir işçi kıyımının yapıldığı dönemde CHP Mersin İl Başkanı olarak göreve geldik ve mazbatamızı aldığımızda ilk gittiğimiz yer o işçilerin direniş çadırıydı. Ve o direniş çadırında birlikte mücadele ettik. Ve sonrasında o çadırda direnişini sürdüren 52 arkadaşımızın Yenişehir Belediyesinde istihdam edilmesinde büyük bir çabamız oldu. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve geçmiş dönem belediye başkanımızın da çok büyük katkıları oldu. Mücadeleyi hep birlikte vereceğiz. Kenetleneceğiz ve mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim gibi insanlar için masanın bu tarafında olmak oldukça zor, ama tabi ki bu zor koşullara paralel olarak biz de bu kurumları güllük gülistanlık bir şekilde idare etmiyoruz. Bu koşullarda yapabileceğimizin en iyisini yapmak ve emeğinin karşılığını vermek konusunda biz davranış sergilemek istedik. Kendimizi işveren safına koymuyoruz, sizlerin emeği karşılanamaz. Bu kenti sel bastığında, bu kentte herhangi bir sıkıntı olduğunda, pandemi yaşandığında canınız pahasına emek veriyor ve özveriyle çalışıyorsunuz. Eksik kaldıysak şimdiden özür dilerim.”

Başkan Özyiğit, sözleşmenin detaylarını anlattı

Konuşmasının devamında yeni toplu iş sözleşmesinin detaylarını anlatan Başkan Abdullah Özyiğit, “Enflasyonun üzerinde bir zam geçekleştirdik, ücret zammı oranında yemek yardımını 444 TL’ye, yakacak yardımını 480 TL'ye, 1 Mayıs’ta Emek ve Dayanışma Günü yardımını 250 TL’ye, 75 TL olan ramazan bayramı yardımını 300 TL'ye ve 75 TL olan kurban bayramı yardımını 400 TL'ye çıkardık. Her işçiye 1. yıl 24 yevmiye, 2. yıl 36 yevmiye olmak üzere yeni ikramiye ödemesini toplamda 60 yevmiyeye çıkardık. Haftalık çalışma saatini 45 saatten 40 saate indirdik.  Özel güvenlik görevlilerine 150 TL sorumluluk zammı belirledik, çocuk yardımını yıllık her bir çocuk için 600 TL'ye çıkardık. Çalışanlarımızın öğrenim gören çocukları için; 100 TL olan öğrenim yardımı ilköğretim ve lise öğrencileri için 500 TL, yükseköğrenim için 600 TL’ye yükselttik.  Personelimizin yeni doğan çocuğu için 'çeyrek altın' tutarında doğum yardımı yapılmasına ve evlenen personele 'çeyrek altın' tutarında evlilik yardımı yapılmasına karar verdik. Allah korusun işçilerimizin eşi, çocukları, anne veya babasının vefat etmesi halinde 750 TL ölüm yardımı yapılacak. Genç çalışanlarımız için ise askerlik yardımı ödemesini 500 TL'ye çıkardık. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü’nde kadın personellerimize, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise engelli personellerimize ücretli izin vereceğiz.  Bugün burada olan ve katkı sunan herkese teşekkür ediyor, sözleşmenin emekçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER