DSÖ çağrısını Fransa ile Almanya reddetti

DSÖ'nün eylül sonuna dek üçüncü doz aşı moratoryumu çağrısını Fransa ile Almanya reddetti

DSÖ çağrısını Fransa ile Almanya reddetti

DSÖ çağrısını Fransa ile Almanya reddetti

DSÖ'nün eylül sonuna dek üçüncü doz aşı moratoryumu çağrısını Fransa ile Almanya reddetti

Aşıya küresel erişimde eşitsizlik manzarası karşısında, DSÖ'den destekleyici üçüncü doz uygulamasına eylül sonuna dek moratoryum çağrısı gelirken, Fransa ile Almanya, talebe uymayacaklarını açıkladı.

BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Kovid-19'a karşı üçüncü doz aşı yapmanın her ülkenin nüfusunun en az yüzde 10'unu aşılamasına yardımcı olmak için en azından eylül sonuna dek ertelenmesi çağrısına kulak vermeyen Almanya ile Fransa hükümetleri, destekleyici aşı uygulamasına devam dedi.

Koronavirüsün Delta varyantının hızla yayılması yüzünden günlük yeni vaka sayılarının yeniden zirveye çıkmaya başlaması karşısında, Paris ve Berlin'den eylülde üçüncü doz aşılamaya başlamaya kararlı oldukları açıklaması geldi. Toplu aşılmayı ilk başlatan ve en hızlı yürüten ülkelerden İsrail ise 60 yaş ve üstü vatandaşlarını aşılama kampanyasını geçen hafta uygulamaya koydu.

Dün DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Tüm hükümetlerin halklarını Delta varyantından koruma endişesini anlıyorum. Ama dünyanın en savunmasız insanları korunmasız kalmaya devam ederken, halihazırda küresel aşı tedarikinin büyük kısmını kullanmış ülkelerin daha da fazlasını kullanmasına izin veremeyiz, vermemeliyiz" uyarısında bulunmuştu. Tedros, aşıya küresel erişimde eşitsizlik manzarası karşısında üçüncü doz destek aşısına eylül sonuna dek moratoryum talep etmişti.

Ama ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eylülden itibaren yaşlı ve savunmasız kişilere üçüncü doz aşı yapmaya hazırlandıklarını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30