3'ten 93'e Herkes Yürüdü

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Sağlık için "Beraber Yürüyelim" sloganı ile 3’ten 93’e her yaştan vatandaşımızın katılımıyla farkındalık yürüyüşü Mersin'de yapıldı.

3'ten 93'e Herkes Yürüdü

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Sağlık için "Beraber Yürüyelim" sloganı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu himayeleri ve Mersin Valiliği Gençlik ve Spor il Müdürlüğü koordinesinde 3’ten 93’e her yaştan vatandaşımızla, 81 ilde eş zamanlı yürüyüş gerçekleştirdi. 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen yürüyüşe Mersin Valisi Sayın Ali İhsan Su, Mersin Gençlik İl Müdürü Oğuz Kaymaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürleri Osman Yıldızbakan, Önder Öztürk, Mehmet Özdemir, Ülker Aksoy Şimşek, antrenörler, sporcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2002 yılında ilan edilen ve o yıldan itibaren her yıl Avrupa’nın tüm ülkelerinde düzenli olarak kutlanılan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanacaktır. Temel amacı çarpıcı bir dizi fiziksel aktivite ile hareketlilik ve sağlıklı yaşam konusunda toplumsal farkındalık gelişimine hizmet etmek olan bu hafta vesilesiyle tüm Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu koordinesinde Türkiye’nin 81 ilinde, yürüyüş, bisiklet sürme ve çeşitli spor aktiviteleri ile gerçekleştirilen yürüyüş eski Tevfik Sırrı Gür Stadı önü, Silifke caddesi güzergahında devam ederek Cumhuriyet Meydanında yapılan konuşmalar ve capoeira gösterisi ile son buldu.

Cumhuriyet Meydanında yapılan programda bir konuşma yapan Mersin Valisi Sayın Ali İhsan Su şunları söyledi "Bu güzel mersin gününde sizlerle birlikte İlimizde sporla ilgili farkındalığı arttırmak için Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu ile beraber düzenlediğimiz sağlık için "Beraber Yürüyelim" etkinliğinde sizlerle beraber spora ve sağlığa yönelik önemli bir farkındalığı gerçekleştirdik. Hem kendimizin sağlığı hem gelecek nesillerimizin sağlığı mutlaka bir spor yapma yolundan geçmektedir. Hareketsizlik en kötü şeydir. Hastalıkların ana omurgasını hareketsizlik oluşturmaktadır. O yüzden hep birlikte spora devam edeceğiz. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonuna, Gençlik ve spor il müdürlüğümüze ve yürüyüşümüze katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sağlıklı bir yaşam için spor yapmayı hayatınızdan çıkarmayın." dedi.

Bu yıl “Beraber Yürüyelim” sloganının benimsendiği Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, şehirlerde motorize trafiğin kısıtlanması, çevreci ulaşım alternatiflerinin geliştirilmesi, toplumsal yaşam alanlarının daha sağlıklı ve hareketli hale getirilerek düzenlenmesi ve sağlıklı ve aktif yaşama/yaşlanma politikalarının desteklenmesi amacı ile bir dizi sportif etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner30