Mezitli Basın Merkezi Temeli Atıldı

Mersin basınının dinlenip güzel zaman geçirmesi amacıyla hayata geçirmeyi planladığı Basın Merkezi’nin temeli Mezitli Belediyesi tarafından 24 Temmuz Basın Bayramında atıldı.

Mezitli Basın Merkezi Temeli Atıldı

Temel atma törenine, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Türk Kızılayı Mezitli Şube Başkanı Bekir Özarslan, belediye meclis üyeleri ve gazeteciler katıldı.

Törene katılan konuklar, yeni Basın Merkezi’nin temeline ilk harcı birlikte attı.

‘BASIN MERKEZİ, MERSİNLİ GAZETECİLERİ BİR ARADA BULUŞTURACAKTIR’

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın belediye seçimleri öncesinde de Mersin Basınına bir yer yapmak istediğini seçim programına da koyduğunu hatırlatan Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, “Yeni Basın Merkezimizin, Mersin basınını bir araya getirecek, dinlenip kaliteli zaman geçireceği bir yer olmasını umut ediyorum. Bu ortamın sağlanması için elimizden geleni yapmaya gayret göstereceğiz.  Buna vesile olan Sayın Başkanımız Neşet Tarhan’a ve çalışma arkadaşlarına Mersinli gazeteciler olarak tekrar teşekkür ederiz” dedi.

‘4 TEMMUZ’U ELİMİZDEN GELDİĞİ ÖLÇÜDE BASIN BAYRAMI OLARAK KUTLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Konuşmasında Türkiye’de basının geldiği noktaya da değinen Tepe, “Bugünü Basın Bayramı olarak kutluyoruz ama sürece baktığımızda yeterli midiye sizlerin takdirine bırakıyorum. Basının daha özgür olması adına tabi ki pek çok adım atılmış olabilir ama yeterli olmadığını düşünüyoruz. Ama maalesef basın özgürlüğü sorunu sadece Türkiye ile alakalı bir durum değil. Tüm dünyada böyle bir sıkıntı var. Çünkü devlet otoritesi, gazetelerin yayınlandıktan sonra halkın üzerindeki etkisi yoğun bir şekilde kendini hissettirdiğini gördükten sonra yönlendirici olmayı istiyorlar. Bu ve benzeri sebeplerle gazeteciler çok zor bir dönemden geçiyorlar. Özlük haklarıyla, işsizlikle de gazeteciler mücadele ediyor. Bunların hepsini bir tarafa koyduğumuzda 24 Temmuz'u artık Basın Bayramı olarak ne derece kutlamak mümkünse o derece kutlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘UMARIM KISA SÜREDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE ALT SIRALARDAN KURTULURUZ’

Konuşmasına yaşamını yitiren Mersinli gazetecileri anarak başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, “Hayatımızda keşkeler olmazsa çok daha güzel olur. Keşke bugün gerçekten basın ve gazetecilerin bir bayram günü olarak kutlayabilseydik. Yıllardır söylüyoruz fakat bir türlü o güne ulaşmamız mümkün olmadı. Umarım yakın gelecekte ülkemiz, dünya sıralamasında basın özgürlüğü alanında alt sıralardan üst sıralara çıkmayı başarır, gazetecinin düşüncesinden dolayı cezaevinde olmadığı özgürce kalemini kullandığı demokratik Türkiye oluruz” dedi.

‘MERSİNLİ GAZETECİLER, ÇOK GÜZEL BİR MEKANA SAHİP OLACAK’

Son dönemde Korona Virüsüyle birlikte Türkiye’de tüm belediyelerin ekonomik açıdan zor bir dönemden geçtiğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Amacımız; daha büyük bir basın merkezi yapmaktı. Hatta içerisinde televizyon stüdyosu olabilen bir mekandı hayalimiz. Ama vermiş olduğumuz biz söz vardı ve bugün bu temeli atmış olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. İnşallah daha sonra daha büyük Basın Merkezi yaparız. Ama güzel bir yerde güzel bir mekân yapıyoruz. İnşaat süreci bittiğinde çok daha güzel bir yer olacağını göreceksiniz.  Çevresinde yeşil alan düzenlemesi olacak. Ön tarafa sundurma alanı yapacağız. Konum olarak Mezitli’nin en hareketli ve güzel noktasında yer alıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2020, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER