Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Çimsa İşbirliği

50 ENGELLİ YURTTAŞ, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ÇİMSA İŞBİRLİĞİ İLE AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYELERİNE KAVUŞTU Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Çimsa İşbirliği

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Çimsa İşbirliği

BAŞKAN SEÇER: “ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ, SİZLERLE İLGİLENMEK HEM HUKUKİ, HEM İNSANİ GÖREVİM”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Çimsa işbirliğiyle 50 engelli yurttaşa akülü tekerlekli sandalye sağlanması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Başkan Seçer, Mersin’de engelli yurttaşların hayatını kolaylaştıracak her türlü fiziki koşulu sağlayacaklarını belirterek, “Otobüsler, toplu taşıma araçları, kaldırımlar, tiyatro salonları, konser salonları, kamu hizmet binalarında, bizlerin yetki alanlarında olan ve belediyemizin hüküm ve tasarrufu altında olan bütün alanlarda, birimlerde, bize ait kurumlarda, sizlerin yaşamını kolaylaştıracak her türlü tedbiri alacağız. Bu bilinçteyiz. Sizlerle ilgilenmek, sizlere yar olmak, yardımcı olmak benim görevim, hem hukuki görevim, hem insani görevim, hem de vicdani görevim” dedi.

Kalınağaç: “İşbirliğimize bu yıl da devam etmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Çimsa Mersin Fabrika Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç, Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10’unun, ülkemizin nüfusunun ise yüzde 12’sinin engelli bireylerden oluştuğunu belirterek, “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının ailelerine de yansıdığını düşünürsek, karşılaştıkları problemlerin nüfusun yaklaşık üçte birini etkilediğini görüyoruz. Sabancı Topluluğu’nun bir parçası olan Çimsa olarak engellilerin sosyal yaşama katılmasına bir katkıda bulunmak istedik. Mersin Büyükşehir Belediyesi girişimi ile 2015 yılında başlattığımız işbirliğimize bu yıl da devam etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İşbirliğine katkılarından dolayı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’e teşekkür ediyoruz” dedi.

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE İÇİN HALUK LEVENT’E TWEET ATAN MUSA AMCA DA ARACINI ALANLAR ARASINDAYDI

Akülü tekerlekli sandalye bulabilmek için gelini aracılığıyla ünlü sanatçı Haluk Levent’e tweet atan, Büyükşehir Belediyesi personelinin dikkati sayesinde akülü tekerlekli sandalyesine kavuşanlar arasında yer alan Musa Dağ adlı yurttaş da sevincini, “Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Ne mutlu Türküm diyene” sözleriyle paylaştı.

Musa Amca’nın sevinci görülmeye değerdi

Konuşmaların ardından 20 engelli yurttaşa akülü tekerlekli sandalyeleri teslim edildi. Başkan Seçer, Fatma Arslan ve Mehmet Keskin adlı yurttaşlara akülü tekerlekli sandalyelerini sundu. Akülü tekerlekli sandalyesi olmadığı için evden çıkamayan, sorununu çözmek için gelini aracılığıyla ünlü sanatçı Haluk Levent’e tweet atan Musa Dağ da, Mersin Büyükşehir Belediyesi personelinin dikkati sayesinde akülü tekerlekli sandalyesine kavuşanlar arasında yer aldı. Musa Dağ’ın çabasını Twitter üzerinden gören belediye personeli, kendisiyle irtibata geçti ve Musa Amca’nın ismi, akülü tekerlekli sandalye desteği verilecekler listesine alındı. Musa Dağ yaşadığı sevinci, “Sayın Başkanım, çok yerlere başvurdum, kimse sesimizi duymadı. En yakın zamanda bize bir araba nasip oldu. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Ne mutlu Türküm diyene” sözleriyle paylaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Çimsa işbirliğiyle 50 engelli yurttaşa akülü tekerlekli sandalyeleri teslim edildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, akülü tekerlekli sandalyelerin teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Sizlerin yaşamını kolaylaştıracak her türlü tedbiri alacağız. Bu bilinçteyiz. Sizlerle ilgilenmek, sizlere yar olmak, yardımcı olmak benim görevim, hem hukuki görevim, hem insani görevim, hem de vicdani görevim” dedi.

19 bin 120 engelli yurttaşa hizmet veriyoruz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sağlık hizmetleri ile beraber aynı bünyede engellilerimizin de sorunları ile yakından ilgilenen bir daire yapımız var; Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı. Kayıtlarımıza göre Mersin’de 19 bin 120 vatandaşımıza hizmet vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Normalleşme sürecinde 3 önemli kuralı unutmayalım”

Türkiye’nin ve dünyanın salgın nedeniyle zor günler geçirdiğini ifade eden Başkan Seçer, “30 büyükşehir içerisinde görece olarak vaka sayısında bizi memnun edecek bir tablo var ama memnuniyetimiz ya da sevincimiz bu hastalık, bu salgın süreci tamamen ortadan kalktığı zaman en tepe noktasına gelecek. Onun için tedbir almaya devam edeceğiz. Tabii alınan tedbirler geçtiğimiz döneme göre bizleri biraz daha rahatlatan tedbirler olacak. Sağlıkçıların bize önerdiği üç temel öge var. Bir tanesi hijyen. Mümkünse elimizi temiz tutacağız, sabunla yıkayacağız. Evimizi mümkünse temiz tutacağız. Diğeri, sosyal mesafeye dikkat edeceğiz. İnsanların samimi olması, birbirine sokulması, öpüşmesi, mutluluğunu, aşkını ifade etmesi, dokunması çok güzel bir duygu ama bir müddet daha bu duygulardan mahrum kalacağız. Diğer önemli bir konu ise şu anda olduğu gibi maske kullanmanın yararı var, zarar yok. Artık orta bir süreçte, kısa demiyorum, biraz daha süreyi uzatacağız. Yaşantımızın normal bir davranışı gibi yapmak zorunluluğumuz var. Artık böyle kabul edelim. Bu bir yıl olur, 1.5 yıl olur. İnşallah en kısa sürede atlatırız” diye konuştu.

“Yardım taleplerini memnuniyetle yerine getirdik. Helali hoş olsun”

Salgın sürecinde Büyükşehir’in hizmetlerinin de zorunlu olarak aksadığını, yatırımların durduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Sadece yardımlara önem verdik. Çünkü insanlar işinden oldu, aşıdan oldu, ekmeğinden oldu. Gıda yardımı yaptık. Yaş almış yurttaşlarımız, sizin gibi kendi işini görmekte zorlanan kardeşlerimiz, kronik rahatsızlıkları olanların, bizlerden hiç olmazsa günde bir öğün de olsa sıcak bir lokma istekleri oldu, bunu memnuniyetle yerine getirdik. Helali hoş olsun. Bebeğine mama bulamayan annelerin talepleri oldu, onları memnuniyetle karşıladık. Toplamda 166 bin 250 aileye gıda yardımı yaptık, bu önemlidir. 450 bin kişilik yemeği ailelerimizin evine kadar gönderdik. 8 binin üzerindeki annemize bebek paketi gönderdik, maması, çocuk bezi, ıslak mendili, losyonu, kolonyası, şampuanı. Anayasal, yasal haklarımızdan aldığımız görev ve yetkiler ile sizlerin parasını sizin için harcıyoruz. Bizim görevimiz sizin paranızı çaldırmamak, sizin paranızı israf etmemek. Sizin paranız, biz aracıyız. Alıyoruz, akıllı bir şekilde size hizmete dönüştürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Engelliler için su sporları alanları oluşturacağız”

Nisan 2019’dan bu yana 333 yurttaşa işaret diliyle tercümanlık hizmeti verdiklerini, 2020’nin başından bu yana zihinsel engelli çocuklara Adana Yeşiloba Hipodromu’nda atla terapi hizmeti verildiğini, “Gez Gör Hisset” projesi ile 81 işitme engelli öğrencinin Tarsus Doğa Parkı’nda ağırlandığını ifade eden Başkan Seçer, engelli bireylerin rahat erişebileceği konser, tiyatro gibi etkinlikler yaptıklarını hatırlattı. Plajların engellilerin rahat kullanacağı şekilde düzenlendiğini, rampalar konulduğunu kaydeden Başkan Seçer, engellilerin su sporları yapabileceği alanları oluşturmaya çalıştıklarını ve engellilere yönelik bir fuar düzenleme çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Çimsa İşbirliği

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER