Büyük elçilerden güzeloğlu'na ziyaret

İNGİLTERE VE KANADA BÜYÜKELÇİLERİNDEN GÜZELOĞLU’NA ZİYARET - MERSİN VALİSİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU: - “HEDEFİMİZ TİCARİ İLİŞKİLERİN GÜÇLENMESİ” - İNGİLTERE’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DAVİD REDDAWAY: - “İŞ İLİŞKİLERİMİZDE AKTİF VE DİNAMİK BİR ORTAKLIK SAĞLAYACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM” - KANADA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JOHN HOLMES: - “MERSİN’DEKİ FIRSATLAR HAKKINDA BİLGİ ALACAĞIZ

Büyük elçilerden güzeloğlu'na ziyaret

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway ile Kanada’nın Ankara Büyükelçisi John Holmes, ayrı ayrı Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret ederek, ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde görüş alışverişinde bulundular.
Vali Güzeloğlu’nun sabah saatlerindeki ilk konuğu İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway ve beraberindeki heyet oldu. Mersin’deki iş alanlarını incelemek amacıyla kente gelen Büyükelçi Reddaway, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra makama geçti. Vali Güzeloğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkilerin arttırılması gerektiğini söyledi. Türkiye ile İngiltere arasında gerçekleşen toplam dış ticaret hacminin 13 milyar dolar olduğunu belirten Güzeloğlu, bu rakamın aşılması gereken bir hedef olarak görülmesi gerektiğini kaydederek, “Bu rakam, hem Türkiye’nin hem de İngiltere’nin sahip olduğu büyük potansiyellerin ve ilişkilerin daha ötede olma noktasındaki bizlere ortak sorumluluklar yüklemektedir. Türkiye’de giderek gelişen bir dış ticaret merkezi ve uluslararası liman kenti olan Mersin, geçtiğimiz yıl toplam 34 milyar dolarlık dış ticaret gerçekleştirdi. İstanbul’un ardından ülkemizin en büyük 2’nci limanına sahip olan Mersin, dünyanın en büyük ilk 100 limanı arasındaki konumun güçlendirerek, işlem hacmini her geçen gün arttırmaktadır” dedi.
Konuklarına Mersin ile ilgili bilgiler aktaran Güzeloğlu, dünyanın ilk 10 limanı arasına girecek olan konteyner limanının Mersin’e yapılacağını ifade etti. Mersin Serbest Bölgesi’nin, geçtiğimiz yıl yurtdışına 3 milyar doları aşan üretim hacmi gerçekleştirdiği bilgisini veren Güzeloğlu, Mersin’in artık uluslararası yatırım guruplarının talebine konu olduğunun altını çizdi. Güzeloğlu, “Yükselen pazarlar ve ülkeler açısından baktığımız zaman Mersin’in, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında stratejik ve lojistik üstünlüğe sahip olduğu görülmektedir. Yaşanan küresel krize rağmen, AB ülkeleri dahil dünya genelindeki birçok ülke dahil ekonomik sıkıntılar yaşarken, ülkemiz ekonomisi istikrarlı büyümesini sürdürmüştür ve Türkiye en çok büyüyen 2’nci ülke olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak hedefimiz; istikrarlı büyümeyi her alanda sürdürmek ve Mersin hedefindeki gelişimimizi uluslararası ticari ilişkiler noktasında bütün ülkelerle güçlendirmektir. Geçtiğimiz yıl İngiltere ile Mersin arasında gerçekleştirilen ticari ilişkiler 30 milyon dolar civarındaydı. Bu rakamlar küçük ölçekler olmakla birlikte, İngiltere ile ticari ilişkilerin yüksek rakamlara ulaşmasını bekliyoruz” dedi.
İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway ise Mersin temasları kapsamında, İngiltere ile Mersin firmaları arasındaki iş ilişkilerinin daha ileri götürülmesi noktasında neler yapılabileceği üzerine odaklanmak istediklerini kaydetti. Mersin’in uluslararası ulaşım merkezi haline geldiğini ve küresel bir liman kenti konumunda olduğunu belirten Reddaway, şöyle konuştu: “İngiltere’nin küresel olarak önemli bir ticaret ülke olması nedeniyle iş ilişkilerimizde aktif ve dinamik bir ortaklık sağlayacağımızı düşünüyorum. Dünya ülkeleri ve özellikle Avro Bölgeleri ekonomik anlamda zor günler geçirmektedir. Avro Bölgesi’nde yer alan ülkeler Türkiye ve İngiltere için önemli bir pazar konumundadır. İçe dönük yatırım alanında büyümenin tekrar sağlanması, her iki ülke açısından önemli bir unsurdur. Bu noktada Mersin’le kuracağımız iş ortaklıkları önemli adımlar olarak gündeme gelecektir.”
2012 Yaz Olimpiyatları’nın 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında Londra’da yapılacağını anımsatan Reddaway, oyunlar kapsamında Mersin’den de birçok atlet ağırlamayı ümit ettiklerini dile getirdi.
KANADA BÜYÜKELÇİSİ JOHN HOLMES VALİMİZİ ZİYARET ETTİ
Vali Güzeloğlu, makamından İngiltere Büyükelçisi’nin ardından Kanada’nın Ankara Büyükelçisi John Holmes’i ağırladı. Güzeloğlu ziyarette, bu buluşmaların Mersin’in uluslararası ticaret, ekonomi ve diğer alanlarda gelişen ilişkilerde giderek artan önemini ve yükselen değerini işaret ettiğini söyledi. Büyükelçi Holmes’e de Mersin’i anlatan Güzeloğlu, “Kanada’nın hem Asya hem de Ortadoğu’ya bağlantısını sağlayacak önemli bir lojistik merkezi olan Mersin, Kanada-Türkiye ilişkilerinin gelişmesinde de büyük rol oynayacaktır. Tüm bunların yanında hükümetimizce açıklanan yeni teşvik paketi kapsamında, uluslararası stratejik yatırımlara büyük önem verilmektedir. Bu doğrultuda Kanada Büyükelçisi John Holmes’in ilimize yapmış olduğu ziyaret, birçok Kanada firmasının ticari alanda yapacağı yeni yatırımlara ortam hazırlamaktadır” diye konuştu.
Mersin’de hem Türkiye-Kanada hem de Mersin-Kanada ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik büyük fırsatlar bulunduğunun altını çizen Güzeloğlu, “Kanada Tarım Bakanı Gerry Ritz’in geçtiğimiz yıl Mersin’e yaptığı ziyarette kendisiyle bir araya gelmiş ve bu ilişkileri güçlendirmek adına neler yapabileceğimizi konuşmuştuk. Öte yandan Mersin’de faaliyetlerine devam eden Arbel Grubu da Kanada’da yatırım ve üretim konusundaki çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmalar iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.
Büyükelçisi John Holmes ise Türkiye ile Kanada arasında büyük potansiyeller olduğuna dikkat çekti. Kanadalı firmaların sadece Ankara ve İstanbul’da değil, bu illerin dışında da çok büyük potansiyellerin olduğunu bilmeleri gerektiğini söyleyen Holmes, şöyle devam etti: “Mersin’e bu ili tanımak, fırsatlar hakkında bilgi almak ve aldığımız bu bilgileri Kanadalı firmalara aktarmak için geldik. Ayrıca, Lübnan’la yaşanan kriz ve sonrasında Kanada vatandaşlarının tahliyesi sürecinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ve Mersin halkının verdiği destek için Kanada Hükümeti ve vatandaşlarımız adına Türkiye ve Mersin’e teşekkür ediyorum.”
Kanada Tarım ve Gıda Bakanı Garry Ritz’in Mersin ile ikili işbirliği anlaşmasının imzalanması konusunda çalışmalarına devam ettiğini vurgulayan Holmes, “Temel olarak iki yönlü ticaretin geliştirilmesi için karşılıklı çalışmalar devam edecektir. Özellikle Mersin Limanı üzerinden Kanada’ya gönderilen Türk menşeli ürünler bazında ciddi bir artış gözlenmektedir. Artışın devamlılık göstermesi için karşılıklı olarak çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.
Vali Güzeloğlu, her iki ziyarette de büyükelçilere Mersin’de üretilen zeytin ürünlerinden oluşan bir hediye paketi verirken, Reddaway ve Holmes’i 2013 Akdeniz Oyunları’nı izlemeye de davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER