AYKOME Kasayı Dolduruyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi AYKOME Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, 2016 yılında 28 milyon lira gelir elde edildi.

AYKOME Kasayı Dolduruyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 2016 yılında yapılan kazı denetim faaliyetlerinden 28 milyon 83 bin 274 lira gelir elde edildi. Kazı denetim faaliyetleri kapsamında elde edilen gelirlerin ise yol yapım-bakım ve onarımı ile kaldırım yapımında kullanılacağı kaydedildi.

AYKOME Şube Müdürlüğü tarafından en uzak bölgelere kadar uzanan kazı denetim faaliyetleri sonucunda, 2014 yılında 6 milyon 195 bin 667 lira gelir elde edilirken, yeni dönemdeki yapılandırma çalışmaları sonucunda bu gelirler yaklaşık 5 kat arttı. 2015 yılında 24 milyon 240 bin 358 lira olarak elde edilen gelir, 2016 yılında 28 milyon liraya yükseldi. Yapılan düzenlemelerin ardından 2015 yılında, bir önceki yıla göre 18 milyon 44 bin 691 lira, 2016 yılında ise bir önceki yıla göre 3 milyon 842 bin 915 lira fazla gelir elde edildi.

Kocamaz; “Kamu yararını gözardı edemeyiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kazı denetim faaliyetlerinin geçtiğimiz dönemlere göre gereken titizlikte yürütüldüğünü ve kamunun zarara uğratılmasının önüne geçildiğini belirterek, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Mersin halkının çıkarlarını korumak için çalışmalarımıza başladık. AYKOME Şube Müdürlüğümüz tarafından yürütülen kazı denetim faaliyetleri de Mersinli hemşerilerimizin zarara uğratılmasını engellemek amacı ile yapılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda AYKOME Şube Müdürlüğü tarafından yapılan kazı denetim faaliyetleri kapsamında, yönetmeliğe aykırı kazı yapan kişi veya kuruluşlara teknik denetim ekibi tarafından gerekli cezai işlem uygulanmaktadır. Böylelikle yatırımcı altyapı kuruluşlarının da vatandaşın da hakkı gözetilmiş oluyor. Altyapı kuruluşlarının yatırım yapabilmesi için onların önlerini açmak gerekiyor. Bununla beraber tahrip edilen alanların eski haline getirilebilmesi için belirli bir ücret alınması da gerekiyor. Aslında cezai işlemden yana değiliz. Bunun yerine kurum ve vatandaşlar ile diyalogu geliştirme yolunu tercih ediyoruz. Yönetmeliğe aykırı noktalar olursa öncelikle sözlü uyarılarda bulunuyoruz, daha sonra ise kamu yararının sekteye uğradığı noktalarda son çare olarak cezai işleme başvuruyoruz. Bu yolla sağlanan gelirleri de yine Mersinli hemşehrilerimizin hizmetine, yol yapım-bakım ve onarımı ile kaldırım işlerinde kullanıyoruz. Böylelikle hem milletin parası millete geri dönüyor hem de kamunun zarara uğramasının önü kesilmiş oluyor” dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER