Mersin, Avrupa Festivaller Zirvesi’nde

Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest), Avrupa Festivaller Birliği'nin düzenlediği Avrupa Festivaller Zirvesi’ne katıldı.

Mersin, Avrupa Festivaller Zirvesi’nde

Mersin, Avrupa Festivaller Zirvesi’nde.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest), Avrupa Festivaller Birliği'nin düzenlediği Avrupa Festivaller Zirvesi’ne katıldı. İrlanda Festivaller ve Etkinlikler Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirve, 22-24 Kasım 2021 tarihleri arasında İrlanda‘nın Galway kentinde gerçekleştirildi.

Kurulduğu 2002’den bu yana pek çok sanatsal değere imza atan ve 2007 ‘de Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, İrlanda’nın Galway kentinde gerçekleştirilen Avrupa Festivaller Zirvesi’ne katılarak hem 20 yıllık festival faaliyetlerinden hem de Mersin’in doğal ve kültürel zenginliklerinin yer aldığı tanıtım videosuyla Mersin’i tanıtma fırsatı elde etti. Merfest’i temsilen zirvede yer alan Merfest Etkinlik Koordinatörü Altay Bayram, 100 festival delegesinin yüz yüze, 50 delegesinin ise çevrimiçi yayınla izlediği sunumuyla katılımcıların ilgi odağı oldu. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Bellapais Uluslararası Müzik Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tavsiyeleri doğrultusunda EFA’ya kabul edildi. Kardeş festivallerle birlikte EFA’da daha geniş oy hakkına sahip olundu; zirve ile birlikte gerçekleştirilen genel kurulda ise İzmir Uluslararası Müzik Festivali’nden Filiz Sarper başkan yardımcılığına seçildi. nedeniyle iki yıllık çevrimiçi toplantılar ve etkinliklerden sonra gerçekleştirilen bu ilk yüz yüze toplantıda, değişim, ağ oluşturma, kültürlerarası etkileşim gibi konularda fırsatların değerlendirilmesi de ele alındı.

Mersin uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada, ”Mersin’in kültürel değerlerinin tanıtılması, çağdaş dünya ile etkileşiminin sürdürülmesi, halkımıza sanatsal hizmet sunmanın 20 yılını geride bıraktığımız şu günlerde mutlulukla ifade etmeliyim ki, sayısız Mersinli kültür insanının emeği, kentimizin dışında da karşılığını bulmakta. Bu doğrultuda Avrupa Festivaller Birliği Zirvesine katılarak Avrupa’daki sanat kurumlarıyla etkileşim alanımızı da görme fırsatı elde etmiş olduk. Bu değerlerin açığa çıkmasında bizleri yalnız bırakmayan; Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, MTSO, MDTO, Mersin Ticaret Borsası, TUİOSB, Tarsus TSO, Hollanda Büyükelçiliği, Mersin HiltonSA, MIP, OPET, Arbella, ATAKO, Sertel Tools, Forum Mersin AVM, Gradi, Dr. Haluk Bozdoğan, Mustafa Gültak, Pozcu Organik, Derya Otomotiv, Welldone, İçel Sanat Kulübü’ne kentimiz adına şükranlarımı sunuyorum. El ele, gönül gönüle nice festivallerde buluşmak üzere sevgiyle kalın”, dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30