Ahilik Kültürü Haftası

Mersin Esob Başkanı Talat Dinçer, "hedefimiz Ahilik Meşalesini Daha Güçlü Şekilde Yakmaktır" Dedi.

Ahilik Kültürü Haftası
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, Ahiliğin kimseye el açmayan, elinin emeği ve alnının teriyle geçinen, vatanına, devletine ve manevi değerlere bağlı yaşamayı amaçlayan bir akım olduğunu belirterek, "Hedefimiz Ahilik meşalesini güçlü şekilde yakıp, yeni nesillere aktarmaktır” dedi.
Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada, 23. Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarının, 23 -27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurdu. Hafta kapsamında yarın İl Ahilik Komitesince Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın ziyaret edileceğini kaydeden Dinçer, 25 Mayıs Çarşamba günü ise Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunulacağını ve ardından Toroslar Yunus Emre Kültür Merkezi’nde tören düzenleneceğini belirtti. Dinçer, buradaki kutlamalarda temsili şed kuşatma töreni yapılacağını ve ’Yılın Ahisi’ ödülünün verileceğini söyledi.
Ahiliğin kimseye el açmayan, elinin emeği ve alnının teriyle geçinen, vatanına, milletine, bayrağına ve manevi değerlere sahip örnek insan olmayı hedefleyen bir akım olduğunu vurgulayan Dinçer, "Ahilik, Ahi Evran tarafından Anadolu’da kurulmuş, ticaret ve sosyal yaşamın yanı sıra iyi ahlak ve manevi değerleri hayata geçiren 800 yıllık köklü bir gelenektir. Esnaf ve sanatkarlarımız ile tüm toplumumuz için bir kılavuz olan Ahilik meşalesini gelecek nesillere aktarma adına var gücümüzle çalışacağız. Gerçekleştireceğimiz Ahilik Kültürü Kutlamaları ile geleneksel Ahilik Pilavı ikramına tüm Mersinlileri bekliyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner12