Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

 Cinsel işlev bozuklukları bireysel sağlıkla ilgili ya da evlilikle ilişkili olan iletişim ve ilişki problemlerinden kaynaklanır. Cinsel işlev bozuklukları sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel yaşam kurmayı ve sürdürmeyi engeller. Bu problemler tıbbi, psikolojik, sosyal ve kültürel sorunları içerir.

 Cinsel sağlık cinsellikle ilgili fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden iyi olma durumunu ifade eder. İyi bir cinsellikte fiziksel cinsel problemler olmadığı gibi kişi cinsellikle ilgili olumlu duygulara sahiptir.

 Cinsel İsteksizlik Nedenleri

 Cinsel isteksizlik bozukluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilen bir işlev bozukluğudur. Cinsel isteksizliği olan bireyler sürekli olarak cinsel ilişkiden kaçınırlar. Cinsellik insanın yaşam kalitesinde çok önemli bir rol oynar. Çünkü bu ihtiyacın karşılanmaması veya zorluklar yaşanması durumunda sağlık durumu bozulabilir. Cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma sorunları, sertleşme bozuklukları ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissi cinsel işlev bozuklukları içerisinde değerlendirilir. Tüm bu işlev bozuklukları tedavi edilmediği zaman daha büyük problemlere ve sağlık sorunlarına yol açar.

 Cinsel isteksizlik cinsel fantezilerin ya da cinsel aktiviteye yönelik arzuların yokluğudur. Cinsel ilginin azaldığı cinsel istek bozukluğu, cinsel uyarılma bozukluğuna veya sertleşme bozukluğuna kolaylıkla eşlik edebilir. Öte yandan cinsel uyarılma bozukluğu nedeniyle duygusal baskı hissediyorsanız libidonuzun azalması sonucunca cinsel istek bozukluğu ortaya çıkabilir.

 Cinsel istek bozukluğu ortaya çıktığında, depresyonun ortaya çıkma olasılığı söz konusu olabilir. Bu durumda partnerle istikrarlı cinsellik mevcut olmadığı için ilişkilerde çatışma ve memnuniyetsizlik ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, cinsel istek bozukluğuna hormonal dengesizlik neden olabilir. Bu durumda doktor kontrolü ile hormonal dengesizliği kontrol altına almak için ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Cinsel isteksizliğin diğer önemli nedenleri arasında travmatik yaşantılar, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar gibi durumlar söz konusudur.

 Cinsel İsteksizlik Tedavisi

 Hem erkekleri hem de kadınları etkileyen cinsel sağlık sorunu isteksizliktir. Temel olarak kişi seks yapmak veya başka cinsel faaliyetlerde bulunmak istemez. Genel olarak cinsel isteksizlik bir kişiyi sadece günler veya haftalar içerisinde değil, uzun vadede etkiliyorsa bir sorun olarak kabul edilir. Bu soruna bazı ilaçlar, duygusal sorunlar veya emzirme neden olabilir. Ancak erkeklerde ereksiyon bozukluğu ile birlikte cinsel isteksizliğin oluşması daha yaygındır. Peki ereksiyon ne demek nasıl ortaya çıkar?

 Ereksiyon bozukluğu, bir kişi ereksiyon elde edemediğinde veya sürdüremediğinde ortaya çıkar. Stres, uyuşturucu ve alkol kullanımı ve bazı reçeteli ilaçlar bu sorunun oluşmasına neden olabilir. Bu cinsel sağlık sorunu kişiden kişiye değişir. Ancak bir uzman doktor sorunun nedeni ve tedavisini belirlemeye yardımcı olabilir. Ereksiyon sorunları her yaştaki erkeklerde ortaya çıkabilir ancak en çok yaşlılarda görülür. Cinsel isteksizlik ve ereksiyon bozukluğu genellikle erkeklerde bir arada görülür. Bu nedenle de tedavide iki soruna da odaklanmak doğru olacaktır.

 Bireylerin duygusal-davranışsal sorunlarını çözmeyi, cinsel ve zihinsel sağlıklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlayan cinsel terapilerle cinsel isteksizlik tedavisi sağlanabilir. Ancak ereksiyon bozukluğu ve isteksizlik bir arada bulunduğunda ilaç tedavileri ile birlikte farklı medikal cihazlar kullanılarak tedaviye devam edilebilir.

Muhabir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER