Üreticiler GDO'lu Pirinç Skandalına Tepkili

Mersin Limanı'nda ele geçirilen ve GDO'lu olduğu öne sürülen pirinçlerle ilgili tepki ve tartışmalar sürüyor.

Üreticiler GDO'lu Pirinç Skandalına Tepkili

Pirinç piyasasında yaşanan GDO kaosu, Çorum'un Osmancık ilçesindeki üretici ve tüketicileri tedirgin ediyor. İnsan sağlığı açısından vatandaşlardan yerli pirinç tüketmelerini isteyen ilçe yöneticileri ve üretici birlikleri, sektörde yaşanan krizin pirinç fiyatlarını olumsuz yönde etkilemeyeceğini ifade ettiler. Osmancık Belediye Başkanı Bekir Yazıcı, vatandaşlardan iyi görünüşlü veya gösterişli ürün yerine kaliteli, doğal ve sağlıklı ürüne yönelmelerini istedi. Osmancık denince ilk akla Osmancık pirincinin geldiğini dile getiren Yazıcı, ilçede yetişen Osmancık pirincini tadanların başka pirinci tercih etmediğini söyledi. Tezgahlarda yer alan bazı pirinçlerin güzel, parlak ve iri görüntüsüne aldanan insanların cazibeye kapılıp bu pirince yönelince bazı yanlışlarla karşılaşılabildiğini dile getiren Yazıcı, "Gündemde yer alan ve bizi son derece üzen bir olay yaşandı. Neden bizi üzen olay, çünkü biz vatandaşımızın sağlıksız ürünlerle muhatap olmasından yana değiliz. GDO'lu pirinçlerin ülkemize sokulmak üzereyken yakalandığını görmüş olduk. Bu bizim için memnuniyet verici gelişme. Bu da gösteriyor ki, vatandaşımızın Türkiye'de yetiştirilen yerli pirince yönelmesi gerekiyor. Çünkü beslenmemiz sağlıklı olmazsa eğer hastalıklardan kendimizi kurtaramaz ve koruyamayız" dedi.

Vatandaşların sağlıklı beslenmesi için pirinç tüketiminde yerli ürünü tercih etmesi gerektiğini savunan Yazıcı, yerli pirinçte ülke genelinin yüzde 80'inde Osmancık97 pirincinin yetiştirildiğini açıkladı. Vatandaşlara Osmancık pirinci tüketmelerini tavsiye eden Yazıcı, "Vatandaşımızın özellikle tercih etmesi gereken pirinç, gerek toprağı, gerekse Kızılırmak suyunun özelliğiyle Osmancık'ta yetişen Osmancık pirinci olmalı. Osmancık'ta üretilen Osmancık pirinci bu özelliklerinden dolayı ayrı bir lezzete, ayrı bir güzelliğe sahiptir. Belki görüntü olarak gösterişli ve iri olmayabilir ama lezzeti hepsinden üstündür. Pirincin başkenti Osmancık adına yetkililere GDO'lu pirincin ülkeye sokulmaya çalışılması aşamasında gösterdikleri hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ancak vatandaş hassasiyetini göstermeyip görüntüsünün cazibesine aldandıkları pirince yönelerek sağlıksız beslenmeden uzak durmazsa eğer, sadece yetkililerin gayretleri, yetkililerin hassasiyetle çalışmaları tek başına bir anlam ifade etmez. Vatandaş görünüşe, gösterişe değil, kaliteye, doğallığa ve dolayısıyla sağlığa yönelmelidir. Son alarak tavsiyem, vatandaş Osmancık'ta yetişen Osmancık pirincini tercih etsin, kesinlikle aldanmayacaklardır. Biz insanımızın kesinlikle güzel şeylere layık olduğunu biliyoruz. Bu layık olma sebebiyle de kaliteli ve saf Osmancık pirincini onlar için üretiyoruz" diye konuştu.

İlçede üretimi yapılan Osmancık97 pirincinde GDO bulunmadığının altını çizen Ziraat Odası Başkanı Mustafa Çalışkan ise, şu anda Türkiye pirinç piyasasında yaşanan kaosa rağmen vatandaşlara Osmancık97 pirinci tüketmelerini tavsiye etti. Kaos ortamında pirinç fiyatlarının artacağı endişesi yaşayan vatandaşlardan rahat olmalarını isteyen Çalışkan, fiyatlarda herhangi bir artış söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

Gündemde olan GDO'lu pirinçle ilgili pirinç tüketicilerinin tedirginlik içinde olduğunu belirten pirinç fabrikası sahibi Erkan Kanıtemiz de, "Osmancık'ta yetişen Osmacık97 pirincinin bünyesinde kesinlikle GDO yoktur. Osmancık'ta yetiştirip tüketiciye ulaştırdığımız gerçek Osmancık pirincini vatandaşımız gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Türkiye gündeminde olan pirinçte GDO, vatandaşta fiyat artar mı endişesine neden olmuştur. Fakat bu kaosa rağmen kalitesinden bu güne kadar hiç ödün vermeyen ve saf olan Osmancık pirincinde fiyat artışı şu an gündemde değildir" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER