MERSİN YÜKSEKÖĞRETİM TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

Toros Rotary Kulübü tarafından bu yıl 11.'si düzenlenen 'Mersin Yüksek Öğretim Tanıtım Günleri', (MEYOTAG) Yenişehir CNREXPO Fuar Merkezi'nde açıldı. Açılışa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu, Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen, Toros Rotary Kulübü Dönem Başkanı Tuncer Doğan ile öğrenciler katıldı.

MERSİN YÜKSEKÖĞRETİM TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

Açılış konuşmasını yapan Toros Rotary Kulübü Dönem Başkanı Tuncer Doğan Mersin Yükseköğretim Tanıtım Günleri’nin; ilimiz gençliği için önemli olduğuna ve eğitim alanında büyük bir eksikliği kapattığına dikkat çekti.

 

Her yıl bazı lise ve dengi okulların kendi olanaklarıyla öğrencilerini il dışındaki üniversitelere götürerek üniversiteleri tanımasını sağladıklarını belirten Doğan. “Her öğrencinin bu tanıtım gezilerine katılma şansı bulunmamaktadır. Ya da bağlı bulunduğu okullar böyle bir gezi düzenleyememektedirler. Bu projemiz sayesinde bu şansla sahip olmayan öğrencilere bu olanak verilmekte, ülkemizin çok önemli vakıf ve devlet üniversiteleri, KKTC’den üniversiteler, bölgemizdeki öğrencilerin ziyareti için Mersin’de bulunmaktadırlar. Böylece Rotary’nin en önemli hedeflerinden biri olan fırsat eşitliği ilkesi tüm öğrenciler için sağlanmış olmaktadır” dedi.

 

Projede üniversiteler stantlarda öğrencilerle buluşurken aynı zamanda meslek ve bölüm tanıtımları da yapılacağını ifade eden Tuncer Doğan, “Bu sayede öğrencilerin doğru seçim yapabilmelerine yönelik bir pencere açılacaktır. Konferansların diğer bölümlerinde ise öğrencilerimize sınav sistemi, stresten kurtulma yolları, gelecek kaygısı, geleceğin meslekleri ve üniversite tercihleri gibi konularda uzman hocalarımız sunum yapacaklardır.

Eğitimin sadece üniversiteye gitmekle olmayacağı gerçeği göz ardı edilmeden; neden üniversite eğitimine gereksinim olduğu ve üniversite öncesi ve sonrası gençlerimizdeki değişimlerin de konuşulacağı konferans bölümleri sadece öğrencilerimize değil anne ve babalara da hitap edecektir” diye konuştu.

 

Toros Rotary Kulübü Dönem Başkanı Tuncer Doğan organizasyonun gerçekleştirilmesinde katkıda bulunanlara ve katılımlarıyla projenin yaşamasını sağlayan üniversiteli öğrencilere teşekkür etti.

 

Üniversitelerin Mersin'de buluşmasının önemli olduğunu ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, “Mersin Toros Rotary Kulüp Başkanı Devrim Tuncer Doğan Bey şu anda Mersin’de bu önemli çalışmayı başlatmış bulunuyorlar. Üniversiteye gidecek olan arkadaşlarımızın önünü açarak bugün bu fuar çalışması yapılmakta. Fuar çalışması içersinde akademisyenler mesleki bilgilerle ilgili konferans ve paneller vermektedirler. Bundan yirmi otuz sene önce maalesef gençlerimiz gidecek oldukları okullarını seçme imkanları yoktu. Gençlerimiz burada yapacakları ve görecekleriyle, geleceklerini kendi kararlarıyla vermiş olacaktır. Bu gençlerimizin için çok faydalı bir adımdır. Yanlış meslek seçmelerini de bu anlamda önlemiş oluruz” dedi.

 

Özcan şu anda bir fuar alanı çalışması yaptıklarını ve Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin Üniversitesinin üzerindeki arazilerde üç yüz dönümlük bir alanı Fuar merkezi olarak imar planına çıkardıklarını belirtti. Fuarların hem Mersin Üniversitesi'nin tanıtımında önemli hem de Mersin'in tanımında önemli olduğuna dikkat çeken Özcan, Yükseköğretim Tanıtım Günleri’ni 11 yıldır düzenleyen Toros Rotary Kulübü'ne teşekkür ederek bu tür programlara her zaman destek olduklarını ve bundan sonrada olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Üç gün sürecek olan Yükseköğretim Tanıtım Günleri 9 Mart Cumartesi günü sona erecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner12