Mersin Büyükşehir ve Mersin Barosu, iş birliği yaptı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Barosu, başta Mersin olmak üzere bölgede yaşanan kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına yönelik hukuksal mücadeleyi ortaklaştıran bir iş birliği protokolüne imza attı.

Mersin Büyükşehir ve Mersin Barosu, iş birliği yaptı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Barosu, başta Mersin olmak üzere bölgede yaşanan kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına yönelik hukuksal mücadeleyi ortaklaştıran bir iş birliği protokolüne imza attı. Protokolün detayları hakkında bilgilendirme yapılan toplantıda, Başkan Vahap Seçer ve Baro Başkanı Gazi Özdemir iş birliği protokolünü imzaladı. Seçer, "Umut ediyorum; Baromuzla yaptığımız bu protokol sonucunda Mersin'imizden Türkiye'ye olumlu çalışmalar yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Tüm uygulamalarında ve kararlarında kadını öncelediklerini söyleyen Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana, kadına ayrı bir sayfa açtık” ifadesini kullandı.

Kadın ve çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık anlayışını önceleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Barosu arasında iş birliği protokolü imzalandı. Başkan Vahap Seçer ve Baro Başkanı Gazi Özdemir arasında imzalanan protokol kapsamında; kadın ve çocukların adalete erişiminin artırılması ve adli süreçlerin Kadın ve Çocuk Hakları Merkezleri’ndeki avukatlarla görüşülerek daha sağlıklı yürütülmesi hedefleniyor. Başkan Seçer, "Umut ediyorum; Baromuzla yaptığımız bu protokol sonucunda Mersin'imizden Türkiye'ye olumlu çalışmalar yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

İmzaların atıldığı toplantıda; Başkan Seçer ve Baro Başkanı Özdemir’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Bilgen Delay, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gülcan Kış, Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ezgi Şimşek de yer aldı.

Seçer: “Ulusal ve uluslararası projeler de geliştireceğiz”

Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarının ülkemiz ve kentimizin en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Toplumsal farkındalığı artırmak için, kadın ve çocuk hakları konusunda, Baro ile bir protokol imzalayacağız. Kadına ve çocuğa yönelik şiddeti önlemek amacıyla ortak mücadele etmek, protokolün amaçları arasında yer alıyor. İşbirliği protokolü ile korunmaya ihtiyacı olan kadınlara, çocuklara yönelik rehberlik, bilinçlendirme ve karşılaşabilecekleri hukuki süreçlere dair bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarını yapacağız. Bunu Baromuzla işbirliği halinde gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda, bu protokolün imzalanmasının ardından da, bu işbirliği çerçevesinde ulusal ve uluslararası projeler de geliştireceğiz” dedi.

“Yerel Eşitlik Eylem Planımızı Açıkladık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldikleri günden bu yana, kadına ayrı bir sayfa açtıklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Tüm uygulamalarımızda, kararlarımızda hep kadını önceledik. Öncelikle, göreve geldiğimiz tarihe kadar düşünülmemiş olan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nı kurarak işe başladık. Ve o daire bünyesinde, kadına ve çocuğa yönelik çok önemli projeler geliştirdik. 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Türkiye'de gerçekten çok değerli, çok önemli bir çalışma olan Yerel Eşitlik Eylem Planımızı açıkladık. Eylem planı doğrultusunda belediye olarak çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Kadınların her alanda daha fazla var olmasını istiyoruz”

Kadınların her alanda daha fazla var olmasını istedikleri için, onlara daima pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydeden Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışma arkadaşlarımızı belirlerken, kadınlara mutlaka pozitif bir bakış açımız oluyor. İstihdamda kadınların oranını artırmak istiyoruz ve bu yönde de önemli çalışmalar yapıyoruz. Göreve geldiğimiz tarihte belediye bünyesinde kadın istihdam oranı yüzde 17 iken, bugün bu oran %21-%22’lere kadar yükseldi. Umut ediyoruz ki, daha da iyi noktalara getireceğiz. Kadınların her alanda, siyasette ve karar alma mekanizmalarında daha fazla var olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadınların, toplumun en derin ve önemli sorunlarını yaşayan kesimlerden birisi olduğunu da vurgulayan Başkan Seçer, “Kadınlar, toplumumuzun en önemli ve derin sorunlarını yaşayan kesimlerinden bir tanesidir. Bunu görmek lazım. Buna bağlı olarak, çocuklarımız da böyle. Bunun tabii ki farklı nedenleri var. Türkiye koşulları, gelenekler, görenekler, sosyo-kültürel yapı, sosyal ekonomik yapı ve daha birçok faktör, maalesef bu sorunu olumsuz bir şekilde tetikliyor. Umut ediyorum ki, aramızda yaptığımız bu protokol sonucunda da Mersinimizden tüm Türkiye'ye olumlu çalışmalar yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Özdemir: “Kadınlara ve çocuklara hukuksal destek vereceğiz”

Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin başta ülkemiz olmak üzere, kentimizin en önemli sorunlarında birisi olduğunu söyleyen Mersin Baro Başkanı Gazi Özdemir, “Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile ortak bir protokol düzenleyerek, özellikle şiddet mağduru kadınlara ve yine istismara uğrayan çocuklara hukuksal anlamda destek verme noktasında çalışmalar yürüteceğiz. Ortak projeler üreteceğiz. Bu geliştireceğimiz projelerin; şehrimizdeki kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere, ülkemizdeki kadınlara ve çocuklara fayda getireceği noktasında herhangi bir kuşkumuz yok. Bu noktada da Büyükşehir’in bize her türlü imkanı sağlayacağını biliyoruz. Zaten daha önceki dönemlerde de bu konularda, özellikle kentimizle ilgili hukuksal sorunlarda, her daim Baromuzun yanında yer aldı. Tabii ki bu protokolün düzenlenmesi; dün itibariyle biliyorsunuz İstanbul Sözleşmesi’nin reddine yönelik bir karar çıktı. Anlamlı buluyorum ben. Çünkü biz bu mücadelemizi sözleşmenin iptaline yönelik ret kararı da olsa sürdüreceğiz. Özellikle kentimizdeki sivil toplum örgütleri, bileşenleriyle, Büyükşehir Belediyesi ile diğer yerel belediyelerle yine kadın ve çocuk için var gücümüzle hukuksal alandaki mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER