Baro Başkanları Toplumu Provokasyonlara Karşı Uyardı

Mersin Barosu ile birlikte 80 baro başkanı yaptığı ortak yazılı açıklamada, Ankara’da Alevi kurumları ve cemevlerine yönelik yapılan eşzamanlı saldırıların, ülkede yeni bir kaos ve çatışma ortamı yaratmayı hedeflediğini ifade ederek,  toplumu provokasyonlara karşı dikkatli olması konusunda uyardı.

Baro Başkanları Toplumu Provokasyonlara Karşı Uyardı

 Açıklamada, “Toplumsal barışın ve birlikte yaşama kültürünün güçlü kılınması için hukukun işletilerek saldırının bütün yönleriyle açığa kavuşturulması elzemdir” denildi.

Mersin Barosu ile birlikte 80 baro başkanı yaptığı ortak yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“HUKUKUN İŞLETİLEREK SALDIRININ BÜTÜN YÖNLERİYLE AÇIĞA KAVUŞTURULMASI ELZEMDİR”

30.07.2022 tarihinde Ankara’da Alevi kurumları ve cemevlerine yönelik eş zamanlı saldırılar gerçekleştirilmiştir. Karanlık bir provokasyonu amaçlayan bu saldırılar, geçmişte olduğu gibi ülkede yeni bir kaos ve çatışma ortamı yaratmayı hedeflemiştir.

Saldırıyı gerçekleştiren 3 şahsın gözaltına alındığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştır. Her ne kadar provokasyon amaçlı saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen 3 kişi yakalanmış ise de arka planında bulunan herkesin tespit edilerek yargı önünde çıkarılmasını bekliyoruz.

Son yıllarda toplumun belli kesimlerine karşı yapılan çeşitli saldırıların, Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin ve bu son saldırıların birbirinden bağımsız olmadığı kanaatindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanmış benzer provokasyon girişimlerinin bir daha yaşanmaması, toplumsal barışın ve birlikte yaşama kültürünün güçlü kılınması için hukukun işletilerek saldırının bütün yönleriyle açığa kavuşturulması elzemdir.

“YETKİLİLERİ, SEÇİM ODAKLI KUTUPLAŞTIRAN VE ÖTEKİLEŞTİREN DİLDEN VAZGEÇMEYE DAVET EDİYORUZ”

Ülkenin seçime gittiği bir süreçte, kaos ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan bu saldırıların, daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta siyaset kurumu olmak üzere, herkese büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu vesileyle, yetkilileri bir kez daha seçim odaklı kutuplaştıran ve ötekileştiren dilden vazgeçmeye davet ediyor, toplumu kutuplaştırmaya çalışan bu provokasyon girişimlerinin arka planıyla birlikte açığa çıkarılmasını talep ediyoruz. Başta, saldırıya uğrayan kurumlar olmak üzere, herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER