Akdeniz Belediyesi 2021 Bütçesi Kabül edildi

Akdeniz Belediye Meclisi, Ekim ayı ikinci birleşim, birinci oturumunu, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda belediye konferans salonunda gerçekleştirdi. Toplantıda; belediyenin 2021 yılı bütçesi, Meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

Akdeniz Belediyesi 2021 Bütçesi Kabül edildi

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantı, önceki toplantının tutanak özetinin oylanmasıyla sürdü. Meclis Başkanı ve üyelerine; 2021 yılında ödenecek huzur hakkı miktarının tespit edilmesine ilişkin teklifi içeren komisyon raporu ile 2021 mali yılı ücret, vergi, resim ve harç tarifeleri ile ilgili teklifi içeren Plan-Bütçe Komisyon Raporu oybirliğiyle Meclis’ten geçti.

2021 mali yılı bütçesi, oybirliğiyle kabul edildi

Meclis’te; 2021 Mali Yılı Performans Programı ile ilgili teklifi içeren Plan ve Bütçe Komisyon Raporu da oybirliğiyle kabul edildi. Toplantıda; 2021 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili teklifi içeren komisyon raporları ve müdürlüklere ayrılan bütçe miktarları tek tek okunup üyelerin oybirliğiyle Meclis’ten geçti. Meclis üyelerinin bütçe ile ilgili öneri ve eleştirilerini dile getirmesinden sonra söz alan Başkan Gültak; çalışmaları nedeniyle bürokratlara, destekleri nedeniyle de Meclis üyelerine teşekkür ederek; “Bütçemizi hazırladık. Tabi şöyle bir sıkıntımız var. Geçmişten gelen borçlar var. Belediyeyi 232 milyon lira borç ile devraldık. Borcun yaklaşık 17 milyonunu kapattık. Bir kez borçlandık, onu da tamamen asfalt, kaldırım, kilit, parke taşına harcayıp vatandaşa hizmete dönüştürdük. Yani borcu borçla kapatmadık. Bu sene ise borçlandırmadık. Gelecek sene yine altyapı hizmetleri için Meclisimizden borçlanma yetkisi isteyebiliriz” dedi.

“Vergi gelirlerimizi arttırmak için ekip görevlendirdik”

Başkan Gültak; belediyenin gelirlerini arttırma için de yeni adımlar attıklarını, bu sayede vergi gelirlerinde artış olduğunu belirterek; “Dün de 20 kişilik bir ekip kurduk. Hepsinin eline tablet verdik, bütün Akdeniz’i tarayacaklar. “Mesken mi, dükkân mı, kaç metrekare, ruhsatı var mı yok mu?” Bu arkadaşlarımız, ellerinde tabletle her yeri gezecekler. Bu tarama 1 veya 1 buçuk yıl sürebilir. Amacımız, insanlarımızın ne kadar vergi verdiğini ortaya çıkarmak. ‘Gerçek beyanda bulunulmuş mu?’ bunun takibini yapacağız. Bir yıl içinde epey alan taranmış olacak.

Çünkü Akdeniz’de gerçek, reel manada vergi toplanmadığını ben de görüyorum. Tabi bunu toplayabilmemiz için de elimizde veriler olmalı. Çünkü insanların insafına kalmış. Beyan edilmiyor veya eksik ediliyor. Birçoğunun, kapladığı alan ile ruhsatta yazılı alan uyuşmuyor. İdareler de bugüne dek bu konuda bir çalışma yapmamış. Emlak ve diğer vergilerini revize ediyoruz. Aftan faydalanan firmalar da var. Vatandaşlarımızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirdiği metrajlar ile belediyemize bildirdiği metrajları karşılaştırıyoruz. 20 kişilik ekibimiz sahada çalışmaya başladı. Bu çalışmamız sayesinde vergi gelirlerimizi arttıracağız. Hızlı bir şekilde Akdeniz’i tarayacağız ve önemli bir gelir elde edeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER