Siyah incirin bilinmeyen faydaları bitmez

İncir yemenin tam zamanı... Ölçülü ve taze yemenin faydası

Siyah incirin bilinmeyen faydaları bitmez

İncir yemenin tam zamanı... Ölçülü tüketildiğinde ise bu meyvenin sağlığa olan faydası çok.

Siyah incirin bilinmeyen faydaları

1-SİYAH İNCİRİN FAYDALARI

A-BAĞIRSAK HAREKETLİLİĞİNİ ARTIRIYOR

Günümüzde yoğun koşuşturmaca nedeniyle sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve düşük lif tüketimi kabızlığa zemin hazırlıyor. Bir kişinin günlük 25-30 gram lif alması gerekirken, incir lif içeriği sayesinde bağırsak hareketliliğini artırıyor. 1 orta boy incirde yaklaşık 1 gram lif bulunuyor. İncirle birlikte 1-2 bardak su içilmesi bağırsak hareketliliğini daha da artırmaya fayda sağlıyor.

B-BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Özellikle yaz aylarından sonbahara geçişle birlikte bağışıklık sistemi zayıflarken, kararında incir tüketimi ise güçlü antioksidan özelliğiyle vücudun direncini güçlendiriyor. A, E ve K gibi birçok vitamin açısından da zengin olan incirin, antioksidan kapasitesi özellikle koyu renkli olanlarda çok daha yüksek miktarda bulunuyor.

C-KEMİKLERİ BESLİYOR

2 adet orta boy incirde yaklaşık 1 bardak sütteki kadar kalsiyum bulunuyor. Kalsiyum ve magnezyum içeriği sayesinde kemikleri besliyor. Özellikle koyu renkli incirlerde kalsiyum içeriği daha yüksek seviyede bulunuyor.

4-MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Yapılan bilimsel çalışmalar, menopoz sonrası dönemde meyve içerikli yüksek lif tüketiminin kadınlarda meme kanseri görülme riskinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Günde 1 porsiyon meyve tercihinizi 1 adet incirden yana kullanarak meme kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. İncir, içeriğinde aynı zamanda bulundurduğu benzaldehit sayesinde de kansere karşı koruyucu ve önleyici etki sağlıyor.

5-KALBİ KORUYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Akça ”İncir kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum açısından zengin bir meyvedir. Düzenli meyve ve sebze tüketemeyen, işlenmiş gıda ve et tüketimi yüksek kardiyak riskli kişilerde günlük sodyum tüketimi de artar ve potasyum eksikliği görülür. Diyabet hastalığınız yoksa günde düzenli 1 adet incir tüketmeniz kan basıncınızı da dengeleyerek kalbinizi korumaya destek olacaktır” diyor.

2-NE KADAR TÜKETMELİ?

Şeker içeriğinin yüksek olması ve kandaki şekeri aniden nedeniyle özellikle diyabet hastaları taze veya kuru inciri kesinlikle tercih etmemeliler. Eğer tüketilecekse de 1 adet incirden fazla yememeliler. Sağlıklı kişilerin de porsiyonda kontrolü elden bırakmaması gerekiyor. 1 porsiyon meyve yerine 2 orta boy incir tercih edilebilir. Ancak eğer tazeliğine aldanır yüksek miktarda tüketirseniz çok yüksek miktarda şeker aldınız demektir. Bu da bir sonraki öğüne kadar daha çabuk acıkmanıza neden olurken, 100 gram incir (yaklaşık 2 küçük boy incir) 80 kalori, 20 gram da karbonhidrat içerdiğinden, fazla tüketimi diyabet hastalığına yol açabiliyor.

3-EN GÜZEL NASIL YEMELİ

İNCİRLİ YULAF TARİFİ

incir-yulaf

Malzemeler:

3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 adet taze incir

3 adet ceviz

1 bardak süt

Yapılışı:

1 bardak sütün içerisine yulafı ilave edin. İnciri küp küp doğrayın ve karışıma ekleyin. 30 dakika kadar yulafların şişmesi ve incirin süt ile özdeşleşmesi için bekletin. Afiyetle dilediğiniz öğünde tüketin.

4-İÇİNDE BULUNAN MİNERALLER

Sağlık deposu olan siyah incir

A-C Vitamini hariç, tüm vitaminlere sağlık

B-Sütün 2 Katı kalsiyuma sahip.

C-Bilinen Tüm meyveler arasında en yüksek şeker oronına sahip

D-Yüzyıllardır alternatif tıpta ilaç niyetine kullanıyor.

E-Şeker oranı yüksek olan siyah incir aynı zamanda

F- Lif ve enerji mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

İŞTE SİYAH İNCİRİN BİLİNMEYEN FAYDALARI

- Kalsiyum bakımından zengin olan siyah incir, özellikle hamile kadınların ve gelişim çağındaki çocukların tüketmesi gereken önemli besinlerden biridir.

- Vücudun günlük ihtiyacı olan minerali 40 gramlık siyah incir karşılamaktadır.

- Sık sık kabızlık rahatsızlığı yaşayan insanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.

- Kandaki kötü kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

- Diyet listelerinde de yerini alan siyah incir düzenli ve ölçülü tüketilmelidir.

- Bağışıklığı güçlendirdiği'nden tümöre neden olan hücrelerin sayısını azaltır.

- Vücutta bulunan serbest radikalleri dışkı ve idrar yolu ile atar. Ayrıca günde sadece 2 tane tüketildiğinde bile mide duvarını korur ve bağırsaklardaki kalıntıları temizler.

- Mevsim geçişlerinde yaşanan soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sırasında vücudun direncini artırmak için günde 3 ya da 4 tane tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Bugünlerde ilk hasadı yapılan siyah inciri tavsiye ediyoruz

https://www.ajandahaber.com/m/akdeniz/baglarbasinda-2021-yilinin-ilk-siyah-incir-hasadi-yapildi-h15584.html BAĞLARBAŞI’NDA 2021 YILININ ‘İLK SİYAH İNCİR HASADI’ YAPILDI

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2021, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER