Tarsus Yarı Maratonu Koşuldu

10. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu'nda, erkeklerde Kenyalı Sang Benard Cheruiyot, kadınlarda ise Etiyopyalı Zinash Hayile Tola birinci oldu.

Tarsus Yarı Maratonu Koşuldu
Mersin'in Tarsus İlçe Belediyesi, Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) ana sponsorluğunda bu yıl onuncusu düzenlenen 21 kilometrelik ‘Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’na 12 ülkeden bin 439 sporcu katıldı. Minik sporcuların ilk olarak koştuğu maratonda, halk koşusunda da çok sayıda vatandaş birinci olabilmek için kıyasıya mücadele ettiler.

Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve sanatçı Gökhan Özen'in startını verdiği maratonda, erkeklerde Kenyalı sporcu Sang Benard Cheruiyot 1.03.20'lik derecesiyle, kadınlarda ise Etiyopyalı sporcu Zinash Hayile Tola 1.12.26'lik derecesiyle rakiplerini geride bırakarak birinciliği kazandı.

Erkeklerde Kenyalı Samuel Kemnoi Rutto 1.03.22'lik dereceyle ikinci, Etiyopyalı Yohannis Bekele Jida 1.03.23'lik derecesiyle üçüncü oldu.

Kadınlarda ise Kenyalı Karungu Jedidah Wanjiru 1.14.42'lik derece ile ikinci olurken, Türk sporcu Bahar Doğan 1.16.48'lik derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.

Tarsus’un uluslararası, örnek bir maraton düzenlediğini belirten Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’nu halkın sahiplenmesi, hiçbir maratonlarda görünmeyen organize ve festival şeklinde kutlamasından dolayı mutlu olduklarını, bu maratona emek ve destek verenlere teşekkür etti.

Dinlerin, medeniyetlerin kesiştiği Tarsus’un bir uluslararası organizasyonunu da başarılı tamamladığını söyleyen Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’nun artık dünyada bilindiğini söyledi. Kocamaz, günümüzde sporun önemli iletişim ve tanıtım aracı olduğunu vurgulayarak, "12 ülkeden çok sayıda sporcunun katıldığı maratonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Mersin'de de aynı heyecanı yaşayacağız. Mersin Maratonu için şimdiden kolları sıvadık" ifadelerini kullandı.

Minik sporcuların koşusu ise izleyenleri büyülerken, minikler yarışı finişte bekleyen Başkan Kocamaz'a sarılarak tamamladılar. Başkan Kocamaz, minik sporcuların hepsine madalyalarını taktı.

Maratonda birinci olan sporcuya 3 bin Dolar, ikinciye bin 500 Dolar, üçüncüye 750 Dolar para ödülü ve madalya verildi.

Maraton ödül töreni ve Kadir Somer ile Gökhan Özen konseri ile devam edecek. Öte yandan Maraton, sivil toplum kuruluşlarının alanda açtığı stantlarla tam bir şölen havasında geçti.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER