Sağlıklı yaşam yürüyüşleri devam ediyor

Sağlık Bakanlığı tarafından bu yılın 'Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı' edilmesinin ardından başlayan ve fiziksel aktivitenin önemini vurgulayan yürüyüşlere Mersin'de devam ediliyor.

Sağlıklı yaşam yürüyüşleri devam ediyor
 Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda Mezitli Toplum Sağlığı Merkezi’nin organize ettiği başta sağlık çalışanları olmak üzere halkın katıldığı yürüyüş Mersin İdman Yurdu Meydanı’nda başlayıp Barış Meydanı'na gidilerek tekrar başlangıç noktasına dönülmesiyle tamamlanmıştır. Yürüyüşe Mezitli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Halk Sağlığı müdür yardımcıları, şube müdürleri, Toros Devlet Hastanesi çalışanları, kamu kurum ve kuruluş çalışanları, ayrıca obezite birimi ve danışmanlığı hizmetinden yararlanan vatandaşlar katıldı.
Yürüyüş sonunda konuşan Dr. Aytekin Kemik, obezitenin pek çok nedenleri olduğunu ifade ederek, "Bunlar arasında en önemli yetersiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Obezite ile mücadele edilmez ise kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi ve benzeri hastalıklara zemin hazırlayarak görülme sıklığını arttırmaktadır. Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığımızca yapılan 'Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010' ön çalışma raporuna göre Türkiye’de obezite sıklığı erkeklerde yüzde 20,5, kadınlarda ise yüzde 41,0, toplamda yüzde 30,3 olarak bulunmuştur. Toplamda fazla kilolu olanlar yüzde 34,6, fazla kilolu ve şişman olanlar yüzde 64,9, çok şişman olanların oranı yüzde 2,9 olarak bulunmuştur" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER