Kanser Hastası Kadına Bağırsaktan Mesane

Mersin’in Tarsus ilçesinde, idrar kesesi (mesane) kanseri olan 67 yaşındaki M.A.’ya, ince bağırsağından alınan 20 cm’lik parçayla mesane yapıldı. Evli ve 4 çocuk annesi M.A., 2009’da bir hastanede kapalı mesane tümörü ameliyatı oldu....

Kanser Hastası Kadına Bağırsaktan Mesane
Mersin’in Tarsus ilçesinde, idrar kesesi (mesane) kanseri olan 67 yaşındaki M.A.’ya, ince bağırsağından alınan 20 cm’lik parçayla mesane yapıldı. Evli ve 4 çocuk annesi M.A., 2009’da bir hastanede kapalı mesane tümörü ameliyatı oldu. Ancak takiplerini düzenli yaptırmadı. Geçen aylarda idrar yollarında kanama yaşayan M.A., Medical Park Tarsus Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları’na başvurdu. Dr. Zeynel Canoğulları’nın gerçekleştirdiği kapalı (endoskopik) ameliyatla, M.A.’nın mesanesini tamamen dolduran tümör bulunduğu belirlenip derinliği ve tipi saptandı. Mesanenin alınması ve yerine bağırsaktan mesane yapılması gerektiği anlaşıldı.
Hastanın onay vermesiyle, Dr. Zeynel Canoğulları ve ekibi tarafından 7 saat süren bir açık ameliyat yapıldı. Ameliyatta hastanın mesanesi alındı. Yerine ince bağırsağından alınan 20 cm’lik parçadan mesane yapıldı. Ayrıca üreterlerin alt kısmı, üretranın üst bölümü, rahim, yumurtalıklar ve bölgedeki lenf bezleri alındı. Operasyondan 8 gün sonra M.A. taburcu edildi.
Op. Dr. Canoğulları, mesanenin alınmaması durumunda hastanın hayatını kaybedebileceğini söyledi. Dr. Canoğulları, hastanın geçirdiği operasyonun günlük hayatını etkilemeyeceğini belirtti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER