Amatör Denizciler Mezitli'de

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Mezitli Belediyesi’nin konuğu olarak Mersin’de bulunan Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği (DADD) üyesi yelkenciler, unutulmaz anılarla ayrıldı. Mersin’e gelişlerinde Mezitli açıklarında yelkenli tekneleri ile ‘sevgi çemberi’ oluşturan yelkenciler iki gün boyunca Mezitli’nin tarihi ve doğal güzelliklerini gezdi.  

Amatör Denizciler Mezitli'de

MEZİTLİ AÇIKLARINDA TEKNELERLE SEVGİ ÇEMBERİ

Marmaris’ten denize açılarak tüm Akdeniz boyunca eşsiz güzellikler arasında seyahat eden amatör yelkenciler, Mersin’e gelişlerinde unutulmaz bir güzelliğe imza atarak, Mezitli açıklarında sevgi çemberi oluşturdu. Soli Pompeiopolis Antik Kenti açıklarında 43 yelkenli teknenin oluşturduğu sevgi çemberine Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da katıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı botuyla Kekova isimli yelkenliye geçen Başkan Tarhan, çembere katılan tekneleri selamladı. Kaptan köşküne çıkarak telsizle yelkencilere teşekkür eden Başkan Tarhan, Mezitli hakkında bilgiler verdi.

SOLİ POMPEİOPOLİS’E HAYRAN KALDILAR

Konuk yelkenciler Mezitli’nin tarihi ve doğal güzelliklerini de gezdi. Soli Pompeiopolis Antik Kentini ziyaret ederek rehber eşliğinde Sütunlu Cadde, Höyük, Aratos’un Mezarı ve Antik Limanı gezen konuk yelkenciler hayranlıklarını dile getirirken bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

REKOR DENEMESİNE ORTAK OLDULAR

Mezitli Belediyesi’nin desteği ile Rekortmen baterist Oktay Kızılkaya’nın 160 saat sürecek Bateri Çalma Rekor Denemesinin yapıldığı parkı ziyaret ederek moral veren konuklar bagetleri ellerine alarak rekor denemsine ortak oldu. Çalan hareketli müzikler eşliğinde dans eden yelkenciler bateriyle de tempo tuttu.

DOWN KAFEDE YEDİKLERİ TANTUNİYİ KENDİLERİ YAPTI

Denizlerdeyiz Amatör Denizcilik Derneği üyesi yelkenciler, Mezitli Belediyesi Down Kafede, Başkan Neşet Tarhan’ın konuğu oldu. Başkan Tarhan konuk yelkencilere Mersin Tantunisi ikram etti. Bazı konuklar ilk kez kendi elleriyle tantuni yapma deneyimi yaşadı. Konuklara, Mezitli Belediye Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyeleri tarafından Tepeköy’den getirilen şeftali de ikram edildi.

Mersin’de ki güzelliklerden ve Mezitli Belediyesi’nin çalışmalarından oldukça etkilendiklerini ifade eden konuk yelkenciler Başkan Tarhan’a derneklerinin flamasını hediye etti.

KADIN ÜRETİCİ PAZARINDA ALIŞVERİŞ YAPTILAR

Konuk yelkenciler, Mezitli Belediyesi Kadın Üretici Pazarı’na giderek alışveriş yaptı. Tezgah açan kadınlarla ve alışveriş yapan vatandaşlarla sohbet eden konuklar, pazarın varlığından haberdar olduklarını ancak bu denli büyük olduğunu düşünmediklerini dile getirdi. Özellikle kadınların mücadelesini ve kat ettikleri noktanın kendilerini etkilediğini belirttiler.

“MEZİTLİ’DEN UNUTULMAZ ANILARLA AYRILIYORUZ”

İki gün süren Mezitli ziyaretlerine Mersin Devley Opera ve Balesi sanatçılarının ‘Yaza Veda Konseri’ ile son veren konuk yelkenciler çok özel anılarla ayrıldıklarını dile getirdi. Denize açılırken asıl amaçlarının bu olduğunu ifade eden yelkenciler, “Akdeniz boyunca yaptığımız ziyaretlerde tarihi ve doğal güzellikleri yaşayarak tanımak istedik. Mezitli’de iki gün boyunca unutulmaz anlar yaşadık. Hayatımız boyunca hiç yaşama şansımız olmayacak bir şekilde Bateri Çalma rekor Denmesine ortak olduk, Soli Pompeiopolis Antin Kentinde yapılan çalışmaları ve Mezitli Belediyesi’nin yaptığı katkıları görmek mutlu etti. Bundan böyle Mezitli bizim ikinci memleketimiz oldu. Tekrar gelerek bu özel anları yeniden yaşamak istiyoruz. Gösterilen ilgi nedeniyle başta Başkanımız Neşet Tarhan olmak üzere herkese teşekkür ederiz” dediler.

“MEZİTLİMİZİ GÖREN HAYRAN KALIYOR”

Mezitli’nin tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımı için bu tür ziyaretlerin çok önemli olduğunu söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, “Konuklarımıza iki gün boyunca tarihi ve doğal güzelliklerimizin yanında yaptığımız çalışmaları gösterme şansımız oldu. Kendileri de gördükleri karşısında yaşadıkları hayranlığı dile getirdiler. Kentin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için bu tür ziyaretlere çok önem veriyorum. Artık Mezitli adı Türkiye’nin her yerinde biliniyor ama yaşayıp gördükleri zaman çok güzel fikir ediniyorlar. Çok güzel dostluklar edindik. Şimdi gidip yaşadıkları şehirlerde, uğradıkları limanlarda Mezitli’de yaşadıklarını anlatacaklar” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER