MEÜ'ye 4 bin fidan dikildi

Orman Haftası kapsamında Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ile Mersin Üniversitesi (MEÜ) ortaklığında Çiflikköy Kampüsü içerisine 4 bin adet fidan dikildi.

MEÜ'ye 4 bin fidan dikildi
 Fidan dikim törenine, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Burak Çimen, Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Milli Parklar Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük, orman bölge yardımcıları, işletme müdürleri, fidanlık müdürü ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Rektör Suha Aydın, ormanların öneminin defalarca vurgulanması gerektiğini söyleyerek küçücük hesaplar için çok güzel ormanlık alanların talan edilebildiğine dikkat çekti ve öğrencilere hitaben "Güzel çocuklar, sizler büyüdüğünüz zaman bu anlayışı ortadan kaldırın. Ülkemizi yemyeşil, zümrüt gibi bir alana çevirin. Biz gerek kendi gayretimizle gerekse Orman Bölge Müdürlüğü'nün işbirliğiyle bu alanı yemyeşil hale getirdik. Toplamda 300 bine yakın ağaç diktik. Gördüğünüz alan bu sayede yemyeşil oldu. Şimdi sizlerin de gayretiyle 4 bin ağaca daha kavuşacağız. Onları toprakla buluşturmak kadar yaşatmak için de gayret göstermeliyiz. İstediğiniz zaman üniversitemize gelip ağaçlarınıza bakabilir, onları sulayabilirsiniz" dedi.
Orman Bölge Müdürü Abit Baca ise 1975 yılından bu yana 21 Mart'ın Dünya Ormancılık Günü olarak kutlandığını belirterek, Türkiye ve Mersin'deki ormanlık alanlar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Türkiye'de 21.7 milyon hektar orman alanı bulunduğunu, bu alanın Türkiye'nin toplam alanının yüzde 27.7'sini kapladığını kaydeden Baca, bir ülkenin orman zengini olabilmesi için yaşanan ortamın yüzde 30'unun ormanlarla kaplı olması gerektiğine dikkat çekti. Mersin'de 860 bin hektar civarında ormanlık alan olduğunu ve Mersin'in ormanlık alan bakımından Türkiye genelinde dördüncü sırada yer aldığını belirten Baca, "Mersin 2008, 2009 ve 2010 yıllarında ağaçlandırma bakımından Türkiye birincisi olmuştur. Ancak, mevcut ormanlık alanımızın yüzde 47'si bozuk durumdadır. Ormanlık alan bakımından dördüncü sırada olsak da nitelik olarak 11'inci sıradayız. Bu konuda biraz daha gayret göstermek zorundayız" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Teknopark binasının güney kısmında bulunan 25 dönümlük alana, içerisinde fıstık çamı, mavi servi ve kara servi gibi türlerin bulunduğu 4 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi.
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER