Mersin'de 1 milyon 186 bin 777 kişi oy kullanacak

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'de 4 bin 209 sandıkta 1 milyon 186 bin 777 vatandaşın oy kullanacağını ifade ederek, "30 Mart'ta tüm vatandaşlarımızın oylarını serbestçe, özgürce, güvenle ve huzur içerisinde idrak etmelerine dönük idari tedbirlerin tümü alınmıştır" dedi.

Mersin'de 1 milyon 186 bin 777 kişi oy kullanacak
 Seçim Güvenliği Toplantısı, Vali Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Mersin Valiliği'nde gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Güzeloğlu, seçimlerin Türkiye ve Mersin'e hayırlı olmasını temenni etti. Seçime katılacak tüm kişi ve siyasi partilere başarılar dileyen Güzeloğlu, "Öncelikle seçim kampanya döneminin başlangıcından bugüne Mersin'de sağduyu ve hoşgörüye dayalı çok güzel bir seçim dönemi yaşadığımızı belirtmek istiyorum. Hiçbir sıkıntı, olay yaşamaksızın bugüne kadar gerçekten çok renkli, çok zengin ve hoşgörüye, saygıya dayalı bir seçim dönemini yaşadık. Bu yüzden önce Mersinli değerli vatandaşlarımıza, halkımıza sonra tüm siyasi partilerimize, adaylarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bugünden sonra seçimlere kadar, seçimlerin sonuçlarından sonrada aynı olgunlukla, aynı hoş görüyle ve sağduyuyla seçimleri sonuçlandırmayı diliyorum" diye konuştu.

"MERSİN'DE 1 MİLYON 186 BİN 777 BİN SEÇMEN BULUNMAKTADIR"
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2013 yılı sonu itibariyle Mersin'in nüfusunun 1 milyon 705 bin 774 olduğunu kaydeden Güzeloğlu, "Yüksek Seçim Kurulu ve Mersin Seçim Kurulu'nun verilerine göre Mersin'de 1 milyon 186 bin 777 seçmen bulunmaktadır. Bu seçmen sayısı ilimiz genelinde toplam polis bölgesinde 3 bin 95, jandarma bölgesinde bin 114 olmak üzere 4 bin 209 sandıkta oy kullanacaklardır. Seçim kurulları oy kullanılması için 928 binayı belirlemiştir. İlimizde toplam 16 siyasi parti ve 3 bağımsız aday seçimlere katılacaktır. İl genelinde bu belirtilen alanlarda güvenlik tedbirlerinden olmak üzere Emniyet Müdürlüğümüz sorumluluk bölgesinde 5 bin 175 polis ve emniyet görevlisi, jandarma bölgesinde bin 84 jandarma rütbeli ve görevlisi olmak üzere toplam 6 bin 259 güvenlik görevlisi seçimlerin güvenliği için görevlendirilmişlerdir" şeklinde konuştu.
Güvenlik konusunda ilçe kaymakamlarının başkanlığında ilçe seçim ve güvenlik merkezlerinin de oluşturulduğunun bilgisini veren Güzeloğlu, "13 ilçedeki ilçe seçim güvenlik merkezleri, kendi ilçe sorumluluk bölgesinde seçim günü öncesinden başlayarak seçim sonrasına kadar kesintisiz görev yapacaklardır. Bütün bu ilçe seçim merkezleri ilde sorumlu Vali Yardımcısı arkadaşımızın başkanlığındaki İl Seçim ve Güvenlik Merkezi'ne bağlı olarak görev ifa edecek, bilgileri ve buna bağlı alınmış ve o anda alınmış tüm tedbirleri ileteceklerdir" ifadelerini kullandı.

"İDARİ TEDBİRLERİN TÜMÜ ALINMIŞ BULUNMAKTADIR"
Güvenlik dışında sağlık, hastane, itfaiye, ilk yardım, elektrik konuların da aksaksız ve kesintisiz olmak üzere her ilçenin planlamasını tamamladığını vurgulayan Güzeloğlu, "Bu noktada ilçe seçim kurumlarının talep ve istekleri, araç, personel ve diğer alt yapı olmak üzere her düzeyde idari makamlarca ilçe bazlı karşılanmış ve hiçbir eksiklik bırakmayarak seçim öncesi tüm tedbirler alınmıştır. Dolayısıyla 30 Mart'ta ilimizde sabah 08.00'da başlayacak oy verme işlemi ile birlikte tüm vatandaşlarımızın oylarını serbestçe, özgürce, güvenle ve huzur içerisinde, demokrasinin en önemli günü ve şöleni olan seçimleri idrak etmelerine dönük idari tedbirlerin tümü alınmış bulunmaktadır. O gün il ve ilçe merkezlerimizde ki seçim güvenlik merkezleri de sürekli görev yapacaklar, her hangi bir ihtiyaç, talip ve oluşacak bir durum karşısında ilgili tüm makamlarla koordine yaparak gerekli tedbirleri alacaklardır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER