HGS' ye Geçiş Kaosa Yol Açar

MODER Yönetim Kurulu Başkanı Veli Doğan Yaptığı açıklamada OGS sisteminden HGS ye geçiş hem psikolojik hemde ekonomik anlamda kaos oluşturur dedi.

HGS' ye Geçiş Kaosa Yol Açar

 

MODER Yönetim Kurulu Başkanı Veli Doğan, otoyol ve köprülerdeki geçiş sistemlerinin tamamının HGS olmasının araç sahiplerinde hem ekonomik hem de psikolojik anlamda kaosa yol açacağını söyledi. Doğan, “Sürekli gelişen sistem değişikliklerin yanı sıra araç sahiplerini OGS cihaz bedeli ve depozitoların geri ödenmesi konusunda bir karmaşa bekliyor” dedi.

 

 

Mersin Yetkili Otomotiv Satıcıları Derneği (MODER) Yönetim Kurulu Başkanı Veli Doğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın köprü ve otoyollardaki trafiği azaltmak amacıyla Kartlı Geçiş Sistemi’nden (KGS) sonra Otomatik Geçiş Sistemi’ni (OGS) de 6 ay içerisinde sonlandıracağını söyledi.

OGS gişelerinin HGS’ye çevrileceği bilgisini veren Doğan, söz konusu değişikliğin araç sahiplerine faturasının ağır olacağını belirtti.

1 Şubat 2013 tarihinde sona eren KGS’nin ardından bocalama dönemi yaşayan araç sahiplerinin henüz toparlanmaya başlamışken yeni bir sisteme geçişin kaosa yol açabileceğini kaydeden Doğan, “Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 17 milyona yaklaşırken, sistemlerde sıkça yapılan bu değişiklikler nedeniyle araç sahipleri isyan noktasına gelmek üzere.” dedi. 

 

Cihaz bedeli ve depozito karmaşası

 

Değişikliğin psikolojik boyutu kadar ekonomik boyutunun da olduğuna dikkat çeken MODER Yönetim Kurulu Başkanı Veli Doğan, Türkiye’de yaklaşık 3 milyon OGS kullanıcısı olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“OGS cihazı satın alırken cihaz ve depozito bedeli ödeyen araç sahiplerini ekonomik anlamda da bir karmaşa bekliyor. HGS’ye geçişte ödedikleri depozito ücretini geri alabilecek olan araç sahipleri, ödedikleri cihaz bedellerini geri alamayacak. OGS sisteminin sağlayıcıları olan bankalar da, çeşitli açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. ” 

Trafiği rahatlatmak amacıyla başlatılan bu değişikliklerin, araç sahiplerini zor durumda bıraktığının altını çizen Doğan, sürekli PTT ve bankalar arasında vakit geçirildiğini söyledi. Doğan, bu karmaşanın bir an önce son bulmasını ve ileriki dönemlerde tüm taraflar için sağlıklı adımlar atılmasının gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER