Doğum sırasında idrar yolu damarının kesildiğini iddia ederek, şikayetçi oldu

Mersin’de bir kadının doğum sırasında böbreğine giden idrar yolu damarının kesildiği iddia edildi. ‘Böbreğinde taş var’ denilerek 8 gün boyunca doğum yaptığı hastanede tutulan kadın, idrar yolu damarının kesildiğini gittiği özel bir poliklinikte öğrendi.

Doğum sırasında idrar yolu damarının kesildiğini iddia ederek, şikayetçi oldu

Sevk edildiği Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ameliyat olmasına rağmen eski sağlığına kavuşamayan kadın, sorumlu tuttuğu hastane ve doktorlardan davacı olacağını söyledi.

Mersin’in Mezitli İlçesi Çiftlikköy Mahallesi’nde yaşayan Mürşide Güzel (27) 4. çocuğunu dünyaya getirmek için 17 Ocak 2010 tarihinde Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne gitti. Normal doğum gerçekleşmediği için doktor tarafından sezaryene alındığını ifade eden Güzel, normalde doğumların 1-2 saatte bittiğini kendisinin 5 saat doğum hanede kaldığını kaydetti. Çıktıktan sonra da sancılarının sürmesi ve sol tarafındaki ağrıların çok olması nedeniyle doğumu gerçekleştiren doktoru çağırdıklarını ifade eden Mürşide Güzel, "Doktor panik içindeydi. Yanında bevliye doktoru da vardı. Ultrasona alıp muayene ettiler. Bende niye benimle bu kadar çok ilgilendiler dedim. Doğumumun çok zor geçtiği ve böbreğimdeki taşın kıpırdadığı için sancı yapıyor bir şey olmaz dediler. Sürekli ağrı kesici ve serum veriyorlardı. İki gün boyunca kan verdiler. Hep taş var geçer diyorlardı." şeklinde konuştu.

8 gün Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde kaldıktan sonra bevliye doktoruna sevk edildiğini anlatan Güzel, doktorun 'bu kadına kim böyle yapmış' diyerek hayretler içinde kalması üzerine daha da tedirgin olduklarını kaydetti. Bunun üzerine eşinin kendisini özel bir polikliniğe götürdüğünü anlatan Güzel şöyle devam etti: "Burada idrar yolumdan mil gibi bir şey attılar. Böbreğe giden damar kesilmiş denilerek direk Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk ettiler. Orada da 3 gün yattım. Yine ameliyata aldılar telle açmaya çalıştılar. Yine açılmayınca 14 gün sonra açık ameliyat yaparak stend taktılar. Burada da normalde 4 saat ameliyat sürerken benim ameliyatım 6 saat sürdü. Çıktığımda ölü gibiydim”
2 sene geçmesine rağmen kendisini kötü hissettiğini ifade eden Güzel, "Yürümekte zorluk çekiyorum. Sol tarafıma ağrılar giriyor. 4 tane çocuğum var, 27 yaşındayım bu yaşımda sakat kaldım. Beni bu hale getirenler cezası çeksin." diye konuştu.

CUMHURİYET SAVCILIĞI'NA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Kadının eşi Aziz Cem Güzel, eşinin 8 gün boyunca böbreğinde taş var denilerek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde tutulduğunu öne sürdü. Eşinin merdiven çıkamadığını, yolda yürürken bile zorlandığını ifade eden Güzel, bu olayın sorumlularının cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Cumhuriyet Savcılığı'nın kendisini İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdiğini anlatan Güzel, "Mersin Üniversitesi’nden aldığım belgeleri, Adli Tıp’a götürdüm. Adli Tıp’ta gereken işlemler yapıldı. Hangi doktorların sucu varsa cezalarını çekmesini istiyorum." şeklinde konuştu.

Olayla ilgili inceleme başlatan Adli Tıp Kurumu ise Cumhuriyet Savcılığı'na resmi yazı göndererek, doğum sonrası hastayı muayene eden Mersin Devlet Hastanesi üroloji doktorunun olgu hakkındaki bilgisine başvurulmasını, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyatı gerçekleştiren doktorların düzeltici ameliyat için neden 14 gün beklediğini ve ve kadının sol böbrek fonksiyonunun ne olduğunun öğrenilerek gerekli belgelerin temin edilmesini istedi.

Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Selahattin Toktaş ise devlet memuru olması nedeniyle olayla ilgili bir açıklama yapamayacağını kaydetti.

Öte yandan ameliyatı gerçekleştirdiği iddia edilen Kadın Doğum Uzmanı Z.A’nın bir süre önce Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nden ayrılarak İstanbul’da özel bir hastaneye çalışmaya başladığı öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER