Mevlana'nın Çağrısı

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), dans ve sufi müzik ile bezenmiş “Mevlana’nın Çağrısı” balesini yeniden sanatseverlerle buluşturuyor.

Mevlana'nın Çağrısı

 

MDOB’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Mevlana’nın yüzyıllar öncesi tüm insanlık için söylediği “Kim olursan ol yine gel” sözünü günümüze taşıyan, unutulmaz performansıyla Mersinli sanatseverlerin gönlüne taht kuran konuk sanatçı Ziya Azazi’nin sahne alacağı “Mevlana’nın Çağrısı” bale eserini 23 Ocak 2014 Perşembe akyamı Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde bir kez daha sahneleyecek. Librettosunu Şefik Kahramankaptan’ın yazdığı, müziği Can Atilla’ya ait Mehmet Balkan’ın “Mevlana’nın Çağrısı” eserini Lale Balkan’ın sahneye koyuyor. Mevlevi semahını modern dansla birleştiren ünlü dansçı Ziya Azazi’nin konuk sanatçı olarak yer alacağı eserin dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Funda Çebi’ye, ışık tasarımı Tarı Deniz’e, video tasarımı Şafak Türkel’e ait. Mevlana karakterini Ender Üçdemir’in canlandırdığı eserde başlıca rolleri Özlem Şenormanlılar, Iraklı Bakhtadze, Mahmut Akyol, Serbülent Biçer ve Önder Acar paylaşıyor.

Pek çok açıdan ilkleri içinde barındıran, sahne üstünde geleneksel Türk müzik aletlerinden oluşan küçük bir orkestranın da yer alacağı eserde neyde Pelin Başar, udda Mehmet Ş. Yetimoğlu, kudümde Nihat Gönül, vurmalı sazlarda Berin Yalman sufi müziğinin en güzel örneklerini sergileyecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER