Vali Güzeloğlu Vergi Haftası'nı Kutladı..

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, vergi tahsilatında Türkiye’nin 6. büyük ili olan Mersin’in tahakkuk ve tahsilat oranlamasında ise 3. sıraya yükseldiğini belirterek, “Tüm Mersinli vatandaşlarımıza bu bilinçli yaklaşımları için teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Güzeloğlu Vergi Haftası'nı Kutladı..
Mersin Vergi Dairesi Başkanı Osman Çelik, Vergi Dairesi çalışanları ile birlikte 25. Vergi Haftası kutlamaları çerçevesinde Vali Güzeloğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, bu yıl Vergi Haftası etkinliklerinin temelinde öğrencilerin yer aldığını ifade eden Çelik, “Öğrencilere yönelik olarak 33 okulda konferans düzenleyeceğiz. Mükelleflerimizi ise işyerlerinde ziyaret etmeyi planlıyoruz. Personelimizle de sinema ve kahvaltı etkinliklerinde bir araya geleceğiz. Ayrıca basın mensuplarımızla da Macit Özcan Tesisleri’nde futbol turnuvası gerçekleştireceğiz. Önemli bir diğer etkinliğimiz de ‘Verginin meyvesi hizmet, hareketin meyvesi sağlıktır’ sloganıyla gerçekleştireceğimiz yürüyüş olacak. Sayın Valimizin programlarımıza teşriflerinden büyük bir onur duyacağımızı aktarmak istiyorum. Valimize Vergi Haftası kutlamalarına verdikleri destek nedeniyle şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.

25. Vergi Haftası’nı kutlayan Güzeloğlu da verginin toplumsal ve kurumsal yönü olan bir süreç olduğunu kaydetti. Vergi bilincinin gelişmesinin devlet ile birey arasındaki ilişkilerin gelişmesine doğrudan katkı sağladığını vurgulayan Güzeloğlu, kamu giderlerinin en önemli finansman kaynağının vergi olduğunu dile getirerek, “Vergiye dayalı kamu gelirleri vatandaşımıza hizmet olarak geri dönüyor. Vergi aynı zamanda ekonomik faaliyetlere bağlı olarak elde edildiği için vergi oranlarındaki ve vergi tahsilatındaki artış, eş zamanlı ve aynı oranlı olarak ülkemizin gelişmesini de tanımlamış oluyor” ifadelerini kullandı.


Mersin Vergi Tahakkuk Ve Tahsilat Oranlamasında 3. Sıraya Yükseldi


Mersin’in vergi tahsilat oranları açısından Türkiye’nin 6. büyük ili olduğu bilgisini veren Güzeloğlu, “Her yıl büyük bir gururla ifade ettiğimiz gibi bu başarı, ekonomik hareketliliği anlatan, ekonomik potansiyeli ve zenginliği yansıtan çok önemli bir ölçüdür. Bu açıdan Mersin, Türkiye’nin en büyük ekonomik hareketlilik ve derinliğine sahip 6. büyük şehri dememiz de gayet doğru bir yaklaşım” diye konuştu.

Mersin’in vergi açısından çok önemli bir başka yönünün de vergi sadakati olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, şöyle devam etti: “Genel vergi oranlamasında 6. olan Mersin’in tahakkuk ve tahsilat oranlamasında ise 3. sıraya yükseldiğini görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Tüm Mersinli vatandaşlarımıza bu bilinçli yaklaşımları için teşekkür ediyorum. Gerçekten tahakkuk tahsilat alanındaki bu başarı azımsanmayacak bir başarı ve vergi sadakati olarak öne çıkması gereken bir değer ve bilinç eşiğidir. Bu noktada mükellefle kurulan güzel ilişkinin ve iletişimin, özellikle denetleyen değil eğiten olan ve o bilinci geliştiren bir yaklaşımın çok büyük önemi var. Vergi dairemizin tüm çalışanlarına emekleri ve çalışmaları için teşekkür ediyorum.”

Ziyaretin sonunda Vergi Dairesi Başkanı Çelik, Güzeloğlu’nun yakasına Vergi Haftası için hazırlanan kokartı taktı.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER