Şahin'den terör açıklaması

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, terörün 2011 menüsünü değiştirdiğini söyleyerek, 2011'de AK Parti ile polisi, jandarmayı, askeri bir tutan çizgiye geldiğini söyledi.

Şahin'den terör açıklaması

Şahin, terörün arka bahçesine değinerek, "Dağdakiyle mücadele kolay ama arka bahçede ayrık otuyla mücadelede seçici olacağız. Orada ayrık otları birbirine karışıyor. Bir kısmı faydalı, bir kısmı zehirli" diye konuştu.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Mücadele (TEM) Dairesi Başkanlığı tarafından Afyonkarahisar'da düzenlenen koordinasyon ve değerlendirme toplantısına katıldı.

Ankara'dan polis helikopteri ile Afyonkarahisar'daki Korel Termal Otel'e iniş yapan Şahin'i, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar karşıladı. 81 ilin TEM Şube Müdürlerinin katıldığı toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Şahin, terör denilince insanın aklına korku ve ölümün geldiğini söyleyerek, bu dehşet verici oluşumu, onun kurucularını, militanlarını çok iyi bildiklerini ifade etti.

Birilerinin bunu anlamakta ya gaflet içinde ya da bazen ihanet içinde olduğunu söyleyen Şahin, şöyle dedi: "Sistem şöyle yürüyor; terör örgütleri oluşturuluyor, bir topluma ve millete karşı, o milletin başta devleti olmak üzere değerlerine bir saldırı içinde giriyor. Saldırının şekli serbest, atış serbest. Kanun, korkutmak ve öldürmek.

O kadar kanun yok ki terör, terör örgütünün içinde başlıyor. Terör örgütü içindekilerin yarısından fazlası istek dışı bulunuyor. Ayrılmak istediği zaman var mı özgürlüğü?
Nedir karşılığı? En az kurşunla en ağır ölüm. Terör, kendini terörize ediyor. Kendi içinde devam eden bir zulüm. Oradan başlıyor. Ondan sonra bir topluma, köydekine, şehirdekine, yer gözetmeden, kişi gözetmeden saldırıyor."

Terörün önceliklerinin var olduğuna dikkat çeken Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öncelikleri biliyorsunuz, sizsiniz. Öncelikleri biziz. Öncelikleri var, seçim de yapıyor. Belirli bir tercihi var. Öncelikleri, iktidar partisinin mensupları. Bu sene özellikle 2011'de AK Parti ile polisi, jandarmayı, askeri bir tutan çizgiye geldi. 2011 menüsünü değiştirdi. Hiç bir şey yapmadığı zaman kendi kendini tüketiyor."

Terördeki sistemin öldürme ve korkutma üzerine işlediğini aktaran Şahin, onlarda kuralın olmadığını, ancak devlette kuralın var olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Devlette, hukuk var, düzen var. İyiyi kötüden ayırt etmek var. Suçluyu suçsuzdan ayırt etmek var. Kaçırılmış ve kandırılmış olanlara insani bir yaklaşım var"

TERÖR, BAKARSINIZ 'THİNK TANK' KURULUŞU OLARAK KARŞINIZA ÇIKAR

Terör örgütünün yürüttüğü çalışmanın sadece dağda, bayırda, şehirde, sokakta, arka sokaklarda haince pusu kurarak yaptığı saldırılardan ibaret olmadığının altını çizen Şahin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Terör örgütünün bir başka ayağı daha var. Psikolojik terör, bilimsel terör var. Terörü besleyen arka bahçe var. Terör propagandası var. Masum, makul, haklı gösterme gayreti var.

Bir kısmı bu yapıyı görmüyor, göremiyor. Yeterli bilgisi olmayabilir. Birileri de ciddi halde saptırma yaparak kendine göregerekçeler uydurarak makulleştirerek teröre destek veriyor. Resim yaparak tuvale yansıtarak, şiir yazarak şiire yansıtıyor, günlük makale yazarak.

Hızını alamıyor, terörle mücadelede görev almış askeri ve polisi, sanatına çalışmasına konu yaparak demoralize etmeye çalışıyor. Terörle mücadele edenle, bir şekilde mücadele ediliyor. Arka bahçe İstanbul'dur, İzmir'dir, Bursa'dır, Viyana'dır, Londra'dır, Washington'dur, üniversitede kürsüdür, dernektir, sivil toplum kuruluşudur. Oraya da sızmışlardır.

Bakmışsınız kültür, eğitim derneği. Bakarsınız think tank kuruluşu. Dağdakiyle mücadele kolay ama arka bahçede ayrık otuyla mücadelede seçici olacağız. Orada ayrık otları birbirine karışıyor. Bir kısmı faydalı, bir kısmı zehirli."

PKK DEMEK, APO DEMEK, KCK DEMEK, BDP DEMEK

"Eleştirinin de haberin de normali yok mu?" diye soran Şahin, sözlerine şöyle devam etti: "Kurşun atana kurşunla mukabele ediyoruz. Etkisiz hale geldikten sonra ona üç şarjör boşaltıyor mu? Polisin, askerin bir hatasını bulduğumuzda eleştirinin, normali tatile mi gidiyor. Normalin olmadığı yerde anormallik vardır. Bir şey bulduk, yüklenelim demek anormaldir. Kafanın arkasında başka bir şey var. Vurun diyor, yüklen diyor.

Senin kullandığın görüntünün sahibi polisin kendisi. Onun görüntüsüyle onu vurmaya niye çalışıyorsun? Tamamını neden suçluyorsun? Ne istiyorsun?"Masum oluşumların üzerine gitmediklerini yenileyen Şahin, masum bir dernek veya masum bir kooperatifle karşı karşıya olmadıklarını belirterek, şu ifadelere yer verdi: "Siyasi partiye bir şey yapmıyoruz.

Onlar bize sataşıyor, biz de herhalde susacak değiliz. Biz de onların gerçek yüzlerini ortaya koyacağız. Masum olmadıklarını, illegal yapının yasal uzantısı olduklarını söyleyeceğiz. Biz söylemiyoruz, yöneticileri söylüyorlar. PKK demek, Apo demek, KCK demek, BDP demektir. Bir iç içeliğin, bir aradılığın sırrının ifşasından başka bir şey değildir.

Bunun ifadesi bana ait değil. Onlar söylüyorlar. Ana sözleşme diye yazdıkları bir şey var, metin var. Onun maddesinde KCK bir maddesinde siyasi partiler bunun parçası. Değilse kürsülere çık, 'Ne alakası var, Yırtıyorum bunu' de. Yiğitsen, özgürsen. Değilsin. Benim Kürt kardeşimin hepsini köle gibi görüp siyasi yapıyı da ayrılmaz bir parça gibi görüyorlar.

Özgürlükten bahsediyorlar, kendin özgür değilsin ki. Ondan sonra da barışın dili, özgürlük. TBMM kürsüsünden daha özgür bir yer mi var? Buna tahammül eden buna toleranslı bakan özgürlük veren bir yapıya sahibiz. fikrin varsa gel söyle."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER