Özcan'dan Arslanköy'e Kutlama

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, merkez Toroslar ilçesine bağlı Arslanköy beldesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümünü kutlayarak, “Arslanköy, tarihimizde kahramanlık destanının yazıldığı ender yerlerden birisidir” dedi.

Özcan'dan Arslanköy'e Kutlama
Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Özcan, 1 Mart 1920 tarihinin Arslanköy için çok önemli bir gün olduğunu vurguladı. Özcan mesajında, “Milli Mücadele’nin en ateşli yaşandığı günlerde tüm Anadolu’da olduğu gibi Arslanköy’de de kuvayi milliye güçlerinin verdiği kararlı mücadele sonucu işgal güçleri, bu güzel beldemizi terk etmek zorunda kalmışlardır. Mustafa Kemal’in Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi, kısa zaman içinde Arslanköy’e de ulaşmış ve Arslanköy halkının işgal güçlerine karşı verdiği mücadele 1 Mart 1920 tarihinde zaferle sonuçlanmıştır” ifadelerini kullandı.

O dönemde Kuva-i Milliye ruhunun yoğun bir şekilde yaşandığı Mersin ve çevre köylerinde çok kanlı çarpışmaların yaşandığını ve kazanılan zaferin kolay olmadığını dile getiren Özcan, şunları kaydetti: “Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yaşanan kahramanlık destanını Arslanköy 1 Mart 1920’de yazmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle Toroslar’ın incisi güzel beldemiz Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümünü kutlarken, bu uğurda şehit olmuş kahramanlarımıza Tanrı’dan rahmet, hayatta olan gazilerimize ise şükranlarımı sunuyorum.”
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2014, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER