Biyokaçakçılıkla Mücadele Toplantısı

Mersin’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğü tarafından biyokaçakçılıkla mücadelede kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğinin sağlanması amacıyla koordinasyon toplantısı yapıldı.

Biyokaçakçılıkla Mücadele Toplantısı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen toplantıya, İl Jandarma Komutanlığı, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü temsilcileri katıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü idari binasında yapılan toplantıda konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Çörtük, “Ülkemizin sahip olduğu biyolojik kaynakların ülkemizin kontrolü dışında çeşitli amaçlarla kullanılmasının önüne geçilmesi ve kaynaklardan azami faydanın sağlanması için biyokaçakçılık konusunda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılmasına, yasal ve kurumsal düzenlemelerdeki eksikliklerin giderilmesine ve kurumlar arası eşgüdüme ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemiz ve nihayetinde Mersin, zengin biyolojik çeşitlilik değeri ile bilimsel araştırma, koleksiyon ve ticari amaçlar adına birçok yabancı için çekici hale gelmektedir. Bu sebeple tür sayısı ve bu türlere ait bireylere ilişkin kaybımız her gün artmakta, biyolojik çeşitliliğimizi bu tehdide karşı korumak gün geçtikçe daha da önemli hale gelmektedir. Bu koordinasyon toplantısından sonra Mersin’de biyokaçakçılara göz açtırılmayacağını umut ediyoruz” dedi.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Metin Küçük de bilim ve teknolojideki gelişmelerin, zengin biyolojik kaynaklara sahip olan Türkiye’yi bir cazibe merkezi haline getirdiğine dikkat çekti. Yabancılar tarafından izin alınmadan Türkiye’den çeşitli bitki, böcek, mantar, sürüngen türlerinin toplanarak yurt dışına kaçırılmaya çalışıldığını belirten Küçük, il bazında kaçakçılığa maruz kalabilecek türler ve uygulanacak yasal yaptırımlarla ilgili broşür, afiş ve kitapçık hazırlanarak kurum, kuruluş ve yerel halka dağıtılması gerektiğini vurguladı.

Toplantıda daha sonra Mersin Şube Müdürlüğü’nde görevli biyolog, çevre mühendisi ve veteriner hekimler tarafından katılımcılara sunum yapıldı. Yapılan sunumlarda Mersin’in sahip olduğu doğal kaynak değerlerin gerek ulusal mevzuat gerekse Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler kapsamında korunması gerektiği, av ve yaban hayatına dair mevcut mevzuatın etkin bir biçimde uygulanması, kaçakçılığın ve ticaretinin önlenmesinde karşılaşılan yerel sıkıntıların giderilmesi konusunda bilgiler verildi.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner30