Başbuğ hakkındaki iddianame kabul edildi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkındaki iddianame kabul edildi

Başbuğ hakkındaki iddianame kabul edildi

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından hazırlanan 39 sayfalık iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından oybirliğiyle kabul edildi. İlker Başbuğ hakkında açılan davanın İnternet Andıcı davasıyla birleştirilmesi talebinin ise önümüzdeki günlerde değerlendireceği bildirildi. Kansız tarafından hazırlanan iddianamede, Başbuğ'un 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' suçundan ise 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, "İlker Başbuğ'un, Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde örgütün hedefleri doğrultusunda halen devam etmekte olan Ergenekon silahlı terör örgütü soruşturmaları ve kovuşturmalarını, kara propaganda yöntemleri ile hedef aldığını göstermiştir" ifadelerine yer verildi.

39 sayfalık iddianamede, İnternet Andıcı soruşturmasının nasıl başladığına değinildi. Soruşturmanın, kamuoyunda internet siteleri ihbarı olarak bilinen ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen ihbar mektubuyla başladığı bildirilirken, İnternet Andıcı davasında tutuklu yargılanan Dursun Çiçek ve Hasan Iğsız dahil bazı sanıkların ifadelerine de yer verildi.

İddianamede Başbuğ'un savcılık ifadelerine de yer verilerek, "Şüpheli İlker Başbuğ 05.01.2012 tarihli ifadesinde; söz konusu andıcı gazetede Kasım 2009 tarihinde haber olması üzerine gördüğünü, Nisan 2009 tarihli internet siteleri andıcının kendisine arz edilmediğini, bahse konu andıç kendisine arz edilmiş olsaydı üzerinde imza veya parafının olması gerektiğini, sözlü olarak da arz edilmediğini, sözlü olarak arz edilmiş olsaydı üzerinde yine imza veya parafının veya en azından andıcı kendisine arz edenin arz edildiğine ilişkin bir notunun olması gerektiğini, andıcın kendisine arz edildiğini belirtir beyanları kabul etmediğini, ikinci başkandan onay alınması ve ilgili birimlere dağıtılması ile ilgili hususları mahkeme tutanaklarından öğrendiğini beyan etmiştir" denildi.

İddianamenin sonuç bölümünde ise şu ifadeler yer aldı;

"Şüpheli Mehmet İlker Başbuğ'un, Ergenekon silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda, askeri bir darbe ortamı oluşturmak amacıyla, belirtilen internet siteleri ve bu siteleri meşrulaştırmak amacıyla düzenlenen andıç vasıtasıyla kara propaganda ve dezenformasyon faaliyetlerini icra ve organize ettiği, örgütün amaçları doğrultusunda yapmış olduğu basın açıklamaları ve değişik faaliyetlerle devam eden Ergenekon silahlı terör örgütüne yönelik soruşturma ve kovuşturmaları etkilemek amacıyla alenen sözlü veya yazılı beyanda bulunduğu, Devlet yöneticilerini baskı altına almak, devlet otoritesini zaafa uğratmak, bu hususta gerektiğinde kamu düzenini bozup ülkede kaos ve düzensizlik ortamı oluşturmak, halkı devlet yöneticilerine karşı kışkırtmak ve anarşi ortamı oluşturmak, böylece cebir ve şiddet yöntemleriyle hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs ettiği, suç tarihi itibariyle konumu ve diğer şüpheliler üzerindeki etkisiyle ara yönetici sıfatıyla psikolojik harekat faaliyetini yönettiği, örgüt üyelerini yönlendirdiği anlaşılmıştır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER