Alternatif Enerjide Büyük Buluş

Mersinli Turgay Kamışlı, alternatif enerjide büyük bir buluşa imza atarak, kendi tasarımı olan reaktörde maden atıklarından hidrojen gazı elde etti. Kamışlı, reaktörden çıkan hidrojen gazıyla bir otomobili çalıştırmayı ve kurumuş ağaç yapraklarını yakmayı başardı.

Alternatif Enerjide Büyük Buluş
Buluş sahibi Kamışlı, üç bakanlığın destekleme kapsamına aldığı ve birçok ödül alan buluşuyla hidrojen enerjisini kendi tasarımı olan prototip reaktörlerde, literatürde benzeri olmayan bir yöntemde elde ediyor. Geleceğin enerjisi olarak adlandırılan hidrojeni, katalizör ve tetikleyici kullanılmadan elde eden Kamışlı’ya Mersin’in Tarsus Belediyesi de destek veriyor. Çalışmalarını belediyenin atölyesinde sürdüren Kamışlı, atölyenin bahçesinde prototip reaktörlerin çalışma sistemini gösterdi. Yurt içi ve uluslararası enerji sempozyumları ar-ge proje etkinlikleri ile fuarlarda ödüller alan, çok sayıda üniversite ve araştırma merkezinde yapılan çalışmalarda reaktörlerin yüzde 100 hidrojen ürettiğine ilişkin test ve analiz raporları bulunan buluşuyla ilgili açıklama yapan Kamışlı, alüminyum ve borun geri dönüşümü olmayan tehlikeli ve zehirli atıklarını kullandığını söyledi. Tasarım reaktörlerin mevcuttaki maden atıklarını reaksiyonla fermente ederek zararlı ve tehlikeli muhteviyatı pastörize ettiğini belirten Kamışlı, reaktörlerin çalışmasıyla dışa vuran egzotermik dış ısıdan yararlandığını kaydetti. Reaktörlerin iklim koşullarına göre 20 dakikayla 1 saat içerisinde reaksiyona geçtiğini ifade eden Kamışlı, fermente sonrası oluşan pastöre atığın tarım alanlarında ve inşaat sektöründe kullanılabileceğini de dile getirdi.“Madensel Atıkları Enerjiye Çeviriyorum”

Teknolojisi gelişmiş ülkelerde hidrojenin suyun elektroliziyle elde edildiğine işaret eden Kamışlı, “Bunun haricinde alternatif deformasyonlarla mesela doğalgazla kömürle hidrojen elde edersiniz, suyu ayrıştırırsınız. Benim yaptığım çalışmada alüminyum ve bor gibi maden atıklarını kullanarak suyu ayrıştırıyorsun, hidrojeni elde ediyorsun. Buradaki çalışma sisteminde, devletin ve üretim tesislerinin zehirli ve tehlikeli madensel atıkları, çimento ve demir fabrikalarında bertaraf edilen atıkları ya da kayıt dışı olarak araziye dökülen atıkları enerjiye çeviriyorum. Bununla ilgili birçok üniversite ve Türkiye Hidrojen Araştırma Merkezi’nde müşterek çalışmalarım oldu. Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu da üretim şekliyle yeni bir buluş olduğunu bildirdi” dedi.“Üç Bakanlık Destek Kapsamına Aldı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın projesini sanayi-devlet işbirliğinde destek kapsamına aldığını belirten Kamışlı, “Buluşum, 18 Nisan 2013 tarihinde Enerji Bakanlığı ile yapılan toplantıda, atıkların bertarafı ve Türkiye’de hidrojen enerjisinin eldesi olarak desteklenen en iyi projelerden biri kabul edildi. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2012 yılında düzenlediği ‘Metalik Fikirler Ar-Ge Proje Pazarı’ yarışmasında ‘Metal ve cevherlerin (alüminyum, demir, bor gibi) atıklarının değerlendirilmesi ve enerji üretilmesi’ projesi olarak 3. oldu. 2010 yılında Gaziantep’te yapılan sempozyumda bu sistem TÜBİTAK tarafından Türkiye’nin en iyi 8 projesinden biri seçildi. Çalışmalarımda üniversitelerden büyük destek gördüm, bana kapılarını açtılar” diye konuştu.“Hayata Geçerse Enerjiye Yüzde 20-25 Katkısı Olur”

Kamışlı, hidrojen enerjisinin elektrik üretiminde, araç yakıtlarında, ısınmada, her türlü gaz motorunda rahatlıkla kullanılabildiğini, ABD, Rusya, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerin uzay çalışmalarında da kullandıklarını kaydetti. Bir litre hidrojenin 5 litre petrol türevi yakıta eşdeğerde olduğunun altını çizen Kamışlı, “Şu an dünya birim fiyatı olarak hidrojenin metreküpü 25-30 lira civarında. Ben bu sistemde hidrojen enerjisini çok çok ucuza, 50 kuruş ile 1 lira arasında bir maliyetle üretiyorum. Üniversitelerdeki ilgililer kar marjı olarak devlete bire 9 katlayacağını, katma değer olarak devletin patentten büyük gelir sağlayacağını söylediler. Bu enerji türü ülkemizde hayata geçsin istiyorum. Hayata geçerse ülkemizde yüzde 20-25 enerjiye katkısı olur. Çünkü tehlikeli atıklarla çalışıyor. Bu atıklar pastörize oluyor, fermente kazanında reaksiyona giriyor” ifadelerini kullandı.

Projesine yurt dışından da ilgi olduğunu, birçok bilim adamının kendisiyle görüştüğünü anlatan Kamışlı, “Geri dönüşümü olmayan metal ve cevherlerin atıklarının değerlendirilerek hidrojen gazı üretilmesiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını düşünüyorum. Ben şov yapma ya da pazara çıkarma niyetinde değilim. Şu an başvuru yapsam zaten dış ülkelere giderim. Bu ülkemde hayata geçsin, ülkemin olsun istiyorum, amacım bu” şeklinde konuştu.

Kamışlı, açıklamasının ardından prototipin çalışmasını uygulamalı olarak gösterdi. Tarsus Belediyesi Başkan Yardımcısı Kerim Tufan’ın da izlediği uygulamada Kamışlı, maden atıklarını reaktöre boşaltarak su ekledi. Kamışlı, yaklaşık yarım saatlik beklemenin ardından reaksiyona geçen atıklardan çıkan hidrojen gazıyla önce kurumuş ağaç yapraklarını yakmayı, ardından da bir otomobili çalıştırmayı başardı.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER