Aile Hekimleri Torba Yasasına Karşı Yürüyecek

Mersin Aile Hekimleri Derneği, torba yasayla aile hekimlerine zorunlu olarak tutturulacak acil nöbetlerini ve birinci basamaktaki sağlık politikalarını protesto etmek için yürüyüş düzenliyor.

Aile Hekimleri Torba Yasasına Karşı Yürüyecek
Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gürbüz Şen, yürüyüş gerekçeleriyle ilgili açıklama yaptı. Aile hekimlerinin, Mersin’de 22 Şubat Cumartesi günü saat 11.00’de İstasyon Meydanı’nda toplanarak, Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi binası önüne yürüyeceklerini belirten Şen, tüm hekimleri ve halkı yürüyüşe destek vermeye çağırdı. Bu eylemlere dozunu artırarak devam edeceklerinin altını çizen Şen, bu yürüyüşün ilk uyarı eylemi olacağının da altını çizdi.

Aile hekimleri olarak sağlıklı yaşayan ve sağlıkla yaşlanan bir ülke ve bir Mersin istediklerini ifade eden Şen, bunun için de sağlıklı sağlık politikaları gerektiğini vurguladı. Şu andaki sağlık politikalarının sağlıksız olduğunu öne süren Dr. Şen, “Tamamen popülist söylemler üzerine ve vatandaşı bizlerle karşı karşıya getirmek üzere kurgulanmış bir sağlık politikası var. Torba yasa Meclis’ten geçti ve yürürlüğe girdi. Bu yasayla aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına acil servislerde zorunlu 8 saat nöbet getirildi. Keyfiyetle uygulanacak bir nöbet ve inanılmaz ciddi sakıncaları olan bir nöbet. Acil servislerin sorunları ciddi sorunlardır ve bu sorunlara ciddiyetle yaklaşmak lazım. Yani bu sorunları arttıracak bir takım politikalar üretmek, daha fazla kişiyi acil servislere getirmeye çalışmak bir sorunun parçası olmak demektir, çözümün değil. Biz bunları hatırlatacağız” dedi.“Yürüyüşümüz İlk Uyarısı Eylemimiz Olacak”


Hekimlerin şu anda Türkiye’de en fazla yıpranan meslek grubu içerisinde yer almalarına karşın yıpranmayla ilgili bir düzenleme olmadığını dile getiren Şen, yürüyüşte yıpranma payı isteyeceklerini de söyledi. CHP’nin bu konuda bir yasa tasarısı olduğunu kaydeden Şen, bu tasarının desteklenmesini talep edeceklerini bildirdi. Emeklilik haklarının iyileştirilmesi için talepte bulunacaklarını da aktaran Şen, “Sağlıkta yaşanan bu sağlıksız politikalar nedeniyle şiddete artık bir ‘dur’ denmesi için yürüyeceğiz. Daha sağlıklı bir birinci basamak sağlık hizmetini özelleştirilmeden halkımıza sunmak için talepte bulunacağız. Bu kapsamda cumartesi günkü yürüyüşümüz bizim ilk uyarı eylemimiz olacak. Özellikle torba yasayla bütün hekimlere getirilen çok ciddi sıkıntılar var. Biz orada olacağız ama hekim arkadaşlarımızı da davet ediyoruz. Onlar da kendi sorunlarını orada dile getirebilecekler. Bundan sonraki süreçte iş bırakma eylemleri de dahil eylemlerimize devam edeceğiz. Bunları halkımızla beraber yapmak istiyoruz. Çünkü biz bunu ‘sorun olsun, sıkıntı yaratalım’ diye yapmıyoruz. Daha sağlıklı bir sağlık hizmeti sunmak için çaba sarf ediyoruz. Bu yüzden bütün Mersin halkını da bu eylemlerimizde bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER