Petrol kuyusundan sıcak su fışkırdı

Adıyaman'da, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) ait petrol kuyusundan çıkan sıcak suyla 15 dekar alanda seracılık yapılıyor.

Petrol kuyusundan sıcak su fışkırdı
GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Kırsal Yatırımları Destekleme Programları kapsamında TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü ile Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle kurulan seradan, hektar başına 20 ton domates elde ediliyor.
 
Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, böyle bir uygulamanın Türkiye'de ilk olduğunu belirtti.
 
Sıcak suyun petrolle birlikte 2 bin 800 metre derinlikte çıktığını belirten Alan, ''Seralarda maliyetin yaklaşık yüzde 65'i ısıtmadan kaynaklanmaktadır. Biz de 2 bin 800 metre derinlikte petrolle birlikte çıkan sıcak suyu eşanjör sistemiyle ayrıştırıyoruz. Bununla da seranın içindeki borularda dolaşan su ısıtılıyor. Yer altından gelen suyu kullanıldıktan sonra tekrar yer altına gönderiyoruz'' dedi.
 
TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü ile imzaladıklar protokolle bu tür seralar kurmaya devam edeceklerini dile getiren Alan, ''Kabul edilen projelerle Adıyaman'da 6 sera daha yatırım projeleri arasına alındı. Bu yıl içerisinde 36 dekarlık alanda aynı sistemin uygulandığı seralar kuracağız'' diye konuştu.
 
-''Seralarda maliyetlerin yüzde 65-70'ini ısı giderleri oluşturuyor''-
 
Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin de, bölgede petrolün çıkmasının büyük bir şans olduğunu belirtti.
 
Petrolün birçok alanda ekonomiye katkı sağladığını ifade eden Şahin, ''Petrol bir yandan ülke ekonomisine katkı sağlarken, diğer yandan petrolle birlikte çıkan sıcak suyu verimli hale dönüştürerek tarım yapıyoruz. Seralarda maliyetlerin yüzde 65-70'ini ısı giderleri oluşturuyor. Bu serada TPAO'nun sıcak suyu ile ısıtma giderlerini bedavaya getiriyoruz'' dedi.
 
Sera sahibi Mehmet Memi ise seranın ısınmasına ücret ödemediği için kendini diğer sera sahiplerine göre şanslı bulduğunu söyledi.
 
TPAO'nın atık sıcak suyu ile ısıtığı serasında hektar başına 20 ton domates elde ettiğini aktaran Memi, maliyetleri düştüğü için gelirin de artığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER