IAAF Çocuk Atletizmi Turkcell Eğitim Semineri Silifke’de Yapıldı

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ne üye 196 ülkede olduğu gibi ülkemizde de 2014 yılından itibaren yoğun bir şekilde uygulanan IAAF Çocuk Atletizmi Kıdemli Eğitmenlik Semineri Silifke’de gerçekleştirildi.Silifkeli Eski Milli...

IAAF Çocuk Atletizmi Turkcell Eğitim Semineri Silifke’de Yapıldı
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ne üye 196 ülkede olduğu gibi ülkemizde de 2014 yılından itibaren yoğun bir şekilde uygulanan IAAF Çocuk Atletizmi Kıdemli Eğitmenlik Semineri Silifke’de gerçekleştirildi.
Silifkeli Eski Milli Atlet ve Atletizm Federasyonu Milli Takım Antrenörü İbrahim Kabal’ın isteği üzerine Silifke Kaymakamlığının talebiyle IAAF Çocuk Atletizmi Turkcell Antrenör Eğitim Semineri Silifke’de yapıldı.
Teorik ve Pratik olarak Halk Eğitim Merkezi toplantı salonu ve Silifke Spor Salonunda düzenlenen seminere Atletizm Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı ve eski Milli Atlet Necdet Ayaz, Atletizm Federasyonu Milli Takım Antrenörü ve Uluslar arası Hakem İbrahim Kabal, Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Milli Atlet ve Atletizm Antrenörü Yar. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Uzman Psikolog Danışman Özden Aydın, Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Spor Yorumcusu Haldun Domaç, Beden Eğitimi Öğretmenleri ve Rehber Öğretmenler katıldı.
Seminerin açılış konuşmasında IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz projenin başlangıcından günümüze kadar olan süreç ile ilgili bilgileri kursiyerlere anlattı. Ayrıca, “1 milyon süper çocuk” hedefini dile getiren Ayaz, “7-12 yaş gurubu çocukların atletizme kazandırılması için el birliği ile çalışmalıyız. Beden Eğitimi ve Rehber Öğretmenleri teorik ve Pratik olarak bilgilendirmek, Silifke’de Atletizm sporunu sevdirmek, Okullardaki Beden eğitimi derslerinin ana temelini oluşturmak ve kendisi de Silifkeli olan Atletizm Federasyonu Milli Takım Antrenörü ve Uluslar arası Hakem İbrahim Kabal’ın isteği üzereni bu programı Silifke’de düzenledik” dedi.
Ayaz, şöyle devam etti:
“Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği Başkanlığınca yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza yönelik yapılmış olan “IAAF Çocuk Atletizmi” antrenör eğitim seminerleri “Dopingin Zararları, Çocuk Psikolojisi, Madde Bağımlılığı ve çocuklar ve Eski Ama Eskimeyen Şampiyonlarımız” da geçmişine değer vermeyenler geleceklerine yön veremezler sloganı doğrultusunda ilave edilerek organize edilmiştir. Bu Seminerin Silifke’de düzenlenmesini sağlayan başka Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir olmak üzere, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Silifke Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Milli Takım Antrenörümüz olan eski Milli Atlet İbrahim Kabal’a teşekkür ediyorum.”
IAAF Çocuk Atletizmi Antrenör Eğitim Seminerini Eğitim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça verdi. Haslofça, 7-12 yaş grubu çocukları eğlenceli atletizm ile sporla tanıştırılması ve yetenekli çocukların yarınların şampiyonu yapılabilmesi konusunda bilgiler verdi ve uygulamalar yaptırdı.
“Madde Bağımlılığı ve Çocuklar” konusunu Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu verdi. Sunguroğlu; madde bağımlılığının 7-12 yaş gurubunu tehdit altına alması nedeniyle ve diğer eğitimcilerin çocukları bağımlılıktan korumak üzere bilinçlendirmesi ve farkındalık oluşturulmasının gerekliliğini bilimsel veriler eşliğinde kursiyerlere anlattı.
Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım konusunda Uzman Psikolog Danışman Özden Aydın bilgi verdi. Aydın, yaptığı konuşmasında, projenin önemine vurgu yaptı ve 7-12 yaş grubundaki çocukların spora katılım ve devamlılıklarındaki motivasyonun son derece önemli olduğunu belirtti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER